(ΦΩΤΟ) Απόλλων-Άρης 74-82: Πριν από το Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Άρης (9-7) έφυγε με το διπλό από την Πάτρα, ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και επικρατώντας του Απόλλωνα (3-13) με 74-82

Ο Απόλλων Πάτρας ζόρισε τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχτισε διψήφια διαφορά στα μέσα της τρίτης περιόδου που διαχειρίστηκε σωστά, φτάνοντας στη νίκη με 74-82.

Η βαθμολογία της Basket League: Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός, άνοδος για τον Άρη

Κάθε φορά που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μπουν ξανά στο ματς, οι «κίτρινοι» έβρισκαν λύσεις με τα μακρινά σουτ των Χόρχλερ και Μήτρου-Λονγκ ενώ ο Τζέι Ντι Νότε ηγήθηκε επιθετικά των φιλοξενούμενων, σφραγίζοντας την ένατη φετινή νίκη.

Πλέον ο Άρης στρέφεται στον προημιτελικό του Final 8 με αντίπαλο τον Ολυμπιακό (17/2) που νωρίτερα επικράτησε του Ιωνικού και έκανε το 15/15 στην Basket League.

Ο αγώνας

Ο Τζέι Ντι Νότε κουβάλησε τον Άρη στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Απόλλωνα Πάτρας, σημειώνοντας 9 συνεχόμενους πόντους για το 7-9 των «κίτρινων» στο 4′. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Σιλά, Ντέιβις ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 20-20. Σε αυτό το διάστημα οι Πατρινοί πήραν δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ (5) και μοίρασαν 6 ασίστ κόντρα στον Άρη που σούταρε 5/5 δίποντα.

Στη συνέχεια ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ το πήρε πάνω του για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, σκοράροντας 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο απέναντι στον Απόλλωνα που βελτίωσε τις επιδόσεις του πίσω από τα 6μ.75 και το ημίχρονο έκλεισε στο 37-37.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Όμηρος Νετζήπογλου πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο ματς για το 42-45. Πάντως ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές και τα λάθη του Απόλλωνα, χτίζοντας σταδιακά διαφορά. Ο εντυπωσιακός Νότε σκόραρε για το 47-55 ενώ ο Μήτρου-Λονγκ ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία για το +10 του Άρη, κάνοντας το 48-58. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-61 υπέρ των φιλοξενούμενων που έκαναν επιμέρους σκορ 12-24 και είχαν τον έλεγχο.

Οι Πατρινοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 54-61 με το τρίποντο του Γκρίφιν ωστόσο ο Γκούντγουιν τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 54-66. Ο Απόλλων πίεσε, μειώνοντας σε 71-78 στα 33.3″ ωστόσο ο Άρης έφτασε στη νίκη με 74-82, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 9-7 και ρίχνοντας τον Απόλλωνα στο 3-13.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-37, 49-61, 74-82.