Πήρε το ντέρμπι η Αχαϊκή

Για την 10 η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ Κατηγορίας, η Αχαϊκή επικράτησε με 2-0 τον Πανμοβριακό Ριόλου στην Αχαγιά. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν 15’ ο Μούζος ενώ το τελικό 2-0 ήρθε στο 75’ από τον Λαζανά. Έτσι η Αχαϊκή έπιασε στην κορυφή το Λιμνοχώρι.

Η Αχαϊκή ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι, μετατρέποντας το ντέρμπι της Κ. Αχαΐας σε παράσταση για ένα ρόλο κόντρα στον Πανμοβριακό. Μάλιστα από το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν τις ορέξεις τους και στο 15’ προηγήθηκαν με τον Μούζο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Αχαϊκή δεν σταμάτησε να πιέζει ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, και έχασε αρκετές ευκαιρίες έτσι ώστε να προηγηθεί με περισσότερα γκολ. Στο 75’ όμως ο Λαζανάς δεν αστόχησε, και με πολύ όμορφο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.