13η νίκη για τον Προμηθέα (84-79 τον Κολοσσό)

Σκληρή μάχη έδωσε στο κλειστό της Καλλιθέας ο Προμηθέας, αλλά πήρε τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου με 84-79 για την 18η στροφή και σε νέα εξ΄αναβολής αναμέτρηση.
Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους πατρινούς, που ήλεγξαν το παιχνίδι και είχαν ως κορυφαίο τον Γιαννόπουλο με 14 πόντους και 4 τρίποντα, αλλά είχαν ως μελανό σημείο τα λάθη, τα οποία ήταν 13.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας προηγήθηκε με 48-33 στο 22΄, αλλά οι γηπεδούχοι επανήλθαν και μείωσαν, αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στην ρακέτα με τον Αγκμπελέσε, που έκανε ότι ήθελε τους αντίπαλους ψηλούς, ενώ προς το τέλος καθοριστικοί ήταν και οι πόντοι του Τζεράι Γκραντ.

Ο Προμηθέας ανέβηκε στο 13-5 και την προσεχή Κυριακή έχει την ευκαιρία γι ανέο ροζ φύλλο με αντίπαλο το Μεσολόγγι στο «Τόφαλος».

Τα 10 λεπτα: 14-23, 33-41, 58-67, 79-84

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 8, Καμαριανός 2, Ουάτσον 2, Άντριτς 24(6), Καντέρ 25(1), Μπίλλης 9(1), Ξανθόπουλος 2, Αγγελάκος, Σπάισερ 1, Ζάρας 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 12, Λούντζης 11(1), Τζέριαν Γκραντ 9, Δ.Αγραβάνης 15(3), Γιαννόπουλος 16(4), Τζεράι Γκραντ 15, Γ.Αγραβάνης 2, Φορντ 2, Αθηναίου, Χριστοδούλο