Πήρε την ΑΕΚ με Ελ Αραμπί και προελαύνει – O Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά του από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο ντέρμπι της νέας χρονιάς, επικρατώντας εύκολα με 3-0 της ΑΕΚ στην επιστροφή του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της Ένωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο 2021 αφού όχι παρέμειναν μόνοι πρώτοι, αλλά διεύρυναν την διαφορά τους 11 ολόκληρους βαθμούς από τους «κιτρινόμαυρους», για τους οποίους ο στόχος τους τίτλου, ξεμακραίνει όλο και πιο πολύ.

Στην 14η αγωνιστική, με την οποία ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ δεν ξεπέρασε το εμπόδιο της Λάρισας (1-1) με αποτέλεσμα να βλέπει και αυτός να μεγαλώνει η διαφορά του με τους Πειραιώτες αφού βρίσκεται πλέον στο -7. Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης επηρεαζόμενος από τις απουσίες βασικών παικτών.

Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελ Αραμπί που πέτυχε τα δυο από τα τρία τέρματα της συνάντησης, φτάνοντας τα 13 συνολικά, ο Ολυμπιακός πήρε το ματς και πλέον γίνεται το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Στο 10΄ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος προειδοποίησε με το σουτ που έφυγε πάνω από την εστία του Τσιντώτα και στο 13΄ μετά από γέμισμα του Εμβιλά με ωραία κεφαλιά πέτυχε το πρώτο γκολ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να απειλεί την ΑΕΚ που έψαχνε να βρει τα πατήματα της, φτάνοντας κοντά στο δεύτερο γκολ στο 30΄, με τον Ελ Αραμπί και στο 33΄με τον Φορτούνη, σε ένα ημίχρονο όπου είχε ρυθμό όχι όμως και τις μεγάλες φάσεις.

Ο κ. Χιμένεθ ανακάτεψε την τράπουλα στο ημίχρονο με την είσοδο των Ολιβέιρα, Γαλανόπουλου και Σβάρνα και η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 51΄με τον Σιμόες του οποίου το σουτ έφυγε άουτ. Στο 63΄ο Ελ Αραμπί με προβολή δεν τα κατάφερε κι ενώ στο 67΄ η Ενωση είχε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Μάνταλο που είχε δοκάρι, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μαροκινός «κλείδωσε» τη νίκη, εκμεταλλευόμενος την αμυντική ολιγωρία των αντιπάλων του. Διαστάσεις θριάμβου έδωσε στο 94΄ με το εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Σιμόες, ο Βαλμπουενά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Καμαρά (89΄Τιάγκο Σίλβα), Εμβιλά, Φορτούνης (70΄Ρατζέλοβιτς), Βρουσάι (70΄ Μπουχαλάκης), Μπρούμα (61΄Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (46΄λ.τρ. Σβάρνας), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (82΄Αλμπάνης), Γκαρσία (46΄Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Λιβάγια (73΄Τανκοβιτς), Ανσαριφάρντ (46΄Ολιβέιρα).

Στη Λάρισα ο ΠΑΟΚ γλύτωσε τα χειρότερα αφού κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας μόλις στο 96΄, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια. Ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε κατοχή της μπάλας και ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα. Ενδεικτικές ήταν του Τζόλη στο 28΄,με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και στο 30΄, πρώτα με δική του προβολή και σε δεύτερο χρόνο του Βαρέλα. Ο νεαρός άσος του ΠΑΟΚ έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 37΄ενώ στο 43΄μετά από φάση διαρκείας, ο Μουργκ με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΛ.

Η πίεση του ΠΑΟΚ στην επανάληψη δεν ήταν τόσο έντονη και οι «βυσσινί» στο 69΄ άνοιξαν το σκορ με εκπληκτική ενέργεια του Πινακά που αφού πέρασε εξαιρετικά τους Βαρέλα και Ινγκασον, πλάσαρε υποδειγματικά τον Πασχαλάκη. Στις καθυστερήσεις ο Σφιντέρσκι ανατράπηκε από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και ο Βιεϊρίνια διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ξεκινήσει με νίκη τη νέα χρονιά, μένοντας στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στην Λεωφόρο, «λαβωμένος» από τις σημαντικές απουσίες και επηρεασμένος από τα τέσσερα κρούσματα κορονοϊού που «χτύπησαν» την ομάδα παραμονές της αναμέτρησης. Μάλιστα ο τεχνικός των «πρασίνων» Λάζλο Μπόλονι εμφανίστηκε λάβρος κατά της διοργανώτριας, για το γεγονός πως δεν ανέβαλε το παιχνίδι.

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο Αγρίνιο, όπου ο ψυχωμένος Παναιτωλικός, στα τελευταία λεπτά έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τους τρεις πολύτιμους της νίκης στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του στην κατηγορία. Ο ΟΦΗ που ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 55΄με δυνατό σουτ του Στάϊκου. Ο Παναιτωλικός στο 65′ θα μπορούσε να ισοφαρίσει, κερδίζοντας πέναλτι σε ανατροπή του Αριγίμπι από τον Σελίμοβιτς, όμως ο Μάζουρεκ νικήθηκε από τον Σωτηρίου. Ότι δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι από την άσπρη βούλα, το κατάφεραν με το σπάνιας ομορφιάς γκολ του Γιώργου Μανθάτη στο 83΄, όταν η σέντρα σουτ που επιχείρησε από δεξιά καρφώθηκε στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας των Κρητικών. Δυο λεπτά αργότερα, με κοντινή προβολή, ο Λιάβας χάρισε τη νίκη στα «καναρίνια».

Τεράστια νίκη, επίσης με ανατροπή, σημείωσε ο Απόλλων στους «Ζωσιμάδες» επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1, υπό καταρρακτώδη βροχή. Η συγκεκριμένη ήταν η τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας επιτυχία της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», που βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7΄, με αυτογκόλ του Λισγάρα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, είχαν φάσεις στα καρέ του Απόλλωνα, με κυριότερη του Κρίζμαν στο 40΄που νικήθηκε από τον Βέρχουλστ, όμως στο 43΄ισοφαρίστηκαν με πέναλτι του Φατιόν, ύστερα από ανατροπή του Ιωαννίδη από τον Παντελάκη. Το συγκρότημα του Γιώργου Παράσχου κυριάρχησε στην επανάληψη και δικαίως έφτασε στη νίκη με τα τέρματα των Ιωαννίδη (72΄) και Τσιλούλη (83΄).

Τη Δευτέρα η αγωνιστική ολοκληρώνεται με δυο παιχνίδια. Στον Βόλο, ο Ατρόμητος υποδέχεται τον Ατρόμητο και με νίκη θα βρεθεί μόνος του στην έκτη θέση ενώ ο Αρης κόντρα στην ουραγό Λαμία, θέλει να συνεχίσει την εκπληκτική του φετινή πορεία και να αποσπαστεί ακόμη περισσότερο από τον τρίτο στην βαθμολογία ΠΑΟΚ. Στον πάγκο της ομάδας της Φθιώτιδας θα ντεμπουτάρει ο Μιχάλης Γρηγιορίου.