Το ήθελε…και το κέρδισε το ντέρμπι η Παναχαϊκή

Μεγάλη νίκη για την Παναχαϊκή επί του Πλατανιά στην Αγυιά με 1-0, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Σκόρερ για τους «κοκκινόμαυρους» ήταν ο Χρήστος Ελευθεριάδης στο 82’, όταν με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε την νίκη στην Παναχαϊκή. Στο γήπεδο βρέθηκε και ο Θέμης Καλαθάς, ο Ελληνοαυστραλός που το όνομα του συνδέεται τις τελευταίες μέρες με τα διοικητικά της Παναχαϊκής.

Στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε θολά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ το ίδιο έπραξε και ο Πλατανιάς. Τα πρώτα λεπτά ήταν περισσότερο αναγνωριστικά και για τις δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, και τα πρώτα λεπτά κύλησαν χωρίς φάσεις. Η πρώτη υποψία φάσης ήρθε από τους γηπεδούχους στο 19, όταν ο Κυνηγόπουλος έκανε ψαλιδάκι ο Ελευθεριάδης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας σούταρε αλλά ήταν οφσάιντ. Στο 26’ η Παναχαϊκή αναπτύχθηκε από τα αριστερά ο Ντάσιος σέντραρε, ο Ελευθεριάδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή ( την ώρα που θα γίνονταν αποδέκτης της μπάλας) αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης (Κουκουλάς) δεν έδωσε κάτι. Όσο πέρναγε η ώρα ο ρυθμός έδειχνε να ανεβαίνει, όπως το ίδιο έκανε και η βροχή. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι «κοκκινόμαυροι» με κύριο εκφραστή τον Ελευθεριάδη απειλούσαν την εστία του Γκόλτζ, όμως η μπάλα δεν κατάφερε να καταλήξει στα δίχτυα. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε, χωρίς καμία ομάδα να έχει βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η Παναχαϊκή στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πολύ δυνατά, και προσπάθησε να βρει το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε. Παρόλα αυτά την πρώτη καλή ευκαιρία την είχε ο Πλατανιάς, όταν έγινε η σέντρα από τα δεξιά ο Καραγκούνης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Οι «κοκκινόμαυροι» βγήκαν και πάλι μπροστά και πίεσαν για

να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα , όμως ο γκολκίπερ του Πλατανιά ήταν σε ετοιμότητα. Παρόλα αυτά στο 82’ το γκολ ήρθε για την Παναχαϊκή, όταν έπειτα από κόρνερ του Αργυρόπουλου ο Κυνηγόπουλος πήρε την κεφαλιά, και ο Ελευθεριάδης με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0. Μέχρι το τέλος η Παναχαϊκή έμεινε σοβαρή, και κράτησε το τρίποντο που τόσο πολύ έψαχνε.