Σε τροχιά τετράδας ο Ολυμπιακός, 74-69 τη Βίρτους

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 74-69 της Βίρτους και αναρριχήθηκαν στην πέμπτη θέση της κατάταξης, συνεχίζοντας τη μάχη για την τετράδα και το πλεονέκτημα της έδρα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βίρτους Μπολόνια με 74-69, ενώ πήρε και τη διαφορά για να την προσπεράσει στην κατάταξη μετά από την 28η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να έπαιξε με πολλές απουσίες (Γουόκαπ, Λαρεντζάκης, Μιλουτίνοφ) αλλά και με ανέτοιμους λόγω τραυματισμών (Γουίλιαμς Γκος, Μήτρου Λονγκ), και να βρέθηκε με 12 πόντους πίσω στο σκορ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας νίκησε τη Βίρτους Μπολόνια με 74-69.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με όλους τους παίκτες να προσφέρουν, πήραν τη νίκη αλλά και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας. Πλέον, εδραιώθηκαν στις θέσεις της απευθείας παρουσίας στα play offs ενώ κάνουν σκέψεις ακόμη και για το πλεονέκτημα έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στο παρκέ στα πρώτα δυο δεκάλεπτο. Η Βίρτους με πρωταγωνιστή τον Μπελινέλι σκόραρε με μεγαλύτερη ευκολία από τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι αναλώνονταν κυρίως σε λάθη. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με προβάδισμα 22-21 υπέρ των Ιταλών.
Η Βίρτους σκόραρε με άνεση χάρη στους Σενγκέλια, Ντόμπριτς κι έκλεισαν το ημίχρονο στο +9. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα βγήκαν αποφασισμένοι από τα αποδυτήρια και με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου κατάφεραν σε σύντομο χρονικό διάστημα όχι μόνο να μειώσουν στο σκορ (45-46, 23’), αλλά και να πάρουν το προβάδισμα χάρη στο 13-0 σερί.  Η άμυνά του Ολυμπιακού, άφησε τους φιλοξενούμενους με μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο και το σκορ έγραφε 57-51 (30’). Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και στην τελευταία περίοδο, δεν άφησε τους Ιταλούς να απειλήσουν και κατάφερε να πάρει την 17η νίκη στη σεζόν.

Ο Κώστας Παπανικολάου πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση. Σε 32 λεπτά πρόσφερε 16 πόντους (2/2διπ., 3/5τριπ., 3/6βολ.), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη. Σπουδαία απόδοση είχαν οι Μουσταφά Φαλ (11π., 6ρ., 2κοψ.), Αϊζάια Κάνααν (12π., 3ασ.) και Φιλίπ Πετρούσεφ (7π., 7ρ.).