Ο Κολοσσός ήταν ποιο σοβαρός απέναντι στον Απόλλωνα και πήρε την νίκη με σκορ 88-60

Αρκετά αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ (4-6, 6-6, 8-6 στο 3’) με τον ρυθμό του παιχνιδιού να είναι αρκετά γρήγορος. Ο νεοαποκτηθείς Μπιμπς για τον Απόλλωνα ήταν κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας της Πάτρας, με τον Σαλούστρο να είναι ζεστός από τα 6.75μ. το σύνολο του Χριστόπουλου πήρε προβάδισμα 3π. (13-16 στο 7’). Ο Κολοσσός αντέδρασέ άμεσα με τον Ουτόμι να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση του αγώνα. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Ροδίτες στο +4 (22-18) με ένα σερί 4-0 στο φινάλε της περιόδου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Σίτου αύξησε το προβάδισμα της ομάδας του στο +6 με τον Κολοσσό να πατά καλύτερα σε σχέση με την πρώτη περίοδο. Το σύνολο του Σεγκούρα ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στο +9 (29-20 στο 13’)  με τον Απόλλωνα να είναι άστοχος απέναντι στην πολύ καλή άμυνα των Ροδίτων. Ο Περάντες βρήκε ρυθμό επιθετικά και με 7 συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 11π. στην ομάδα του (39-28 στο 18’). Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και με τους Ουτόμι και Γκάουντλοκ να ηγούνται πήγαν με +16 (44-28) στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.