(BINTEO) Άνετη νίκη του Προμηθέα απέναντι στο Μαρούσι με 70-95

O Προμηθέας δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Αμαρουσίου επικρατώντας με 95-70 για την 14η αγωνιστική της Basket League. H ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και με επιθετικό πλουραλισμό έφτασε εύκολα στην επικράτηση.

Με την νίκη αυτή οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 9-5, πατώντας στην τρίτη θέση, πίσω μόνο από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, ενώ από την άλλη πλευρά η ομάδα των Βορείων Προαστίων έπεσε στο 5-9.

Για τους νικητές ο Χέιλ δείχνει να έχει βρει ρυθμό μετά τον τραυματισμό του και σήμερα μέτρησε 19 πόντους με 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Πολύ καλή παρουσία και από τον Κόφι με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Κάουαν και Ρέινολντς να συμπληρώνουν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη πλευρά ο Ραντούλιτσα μέτρησε 14 πόντους με 7/9 δίποντα με τους Μπρίσκο να προσθέτει 12 πόντους και τον Χιλ 11π.

Χωρίς σκορ έμειναν και οι δυο ομάδες για παραπάνω από 2’ , όντας άστοχες από την περιφέρεια (0/9 σουτ μαζί). O Xρυσικόπουλος ήταν αυτός που… έσπασε το ρόδι με το πρώτο τρίποντο της αναμέτρησης (0-3 στο 3’) με το Μαρούσι να βρίσκει και αυτό σκορ με πρωταγωνιστή τον Χιλ (5-5 στο 4’). Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη κατόρθωσε να πάρει αέρα 4 πόντων με τρίποντο του Μπρίσκο (11-7 στο 5’), ενώ ο Τζούστον με τον Ραντούλιτσα έγραψαν το 17-11 στο 6’. Οι Πατρινοί με τον Τζόουνς να αναλαμβάνει δράση έριξαν την διαφορά στο τρίποντο (20-17 στο 9’), ενώ ο Στέφενς με κάρφωμα μείωσε στον πόντο πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-19).

Ο Χέιλ άλλαξε την εικόνα του Προμηθέα στην επίθεση και του έδωσε προβάδισμα 15 πόντων

Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε φουριόζο στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Χέιλ να είναι ορεξάτος στην επίθεση (20-24 στο 22’). Το σερί του Προμηθέα  μεγάλωσε (0-15) με τους Πατρινούς να παίζουν εξαιρετική άμυνα και τον Αμερικανό γκαρντ να είναι… άχαστος από την περιφέρεια, δίνοντας με αυτό τον τρόπο διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας του (20-30 στο 25’). Η ομάδα των Βορείων Προαστίων είχε μείνει χωρίς σκορ για παραπάνω από 5’ με τον Ραντούλιτσα να είναι αυτός που με δίποντο μείωσε σε 22-30. Ωστόσο ο Προμηθέας είχε βρεί ρυθμό επιθετικά και επέβαλε την ανωτερότητα του στην αναμέτρηση, αυξάνοντας την διαφορά του στο +15 (29-45) με την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Χέιλ (17π.) να έχει αλλάξει όλη την εικόνα της ομάδας του στην επίθεση.

Διατήρησε εύκολα το προβάδισμα του ο Προμηθέας, χάρη στην εκπληκτική άμυνα του

Mε τον Κόνιαρη να ξεκινά ζεστός από την περιφέρεια ο Προμηθέας ανέβασε το προβάδισμα του στο +17 (33-50 στο 22’) ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης. Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου εξακολουθούσε να παίζει πολύ καλή άμυνα και διατηρούσε σε υψηλά επίπεδα το προβάδισμα του (+18, 41-59 στο 27’). Ο Γιαννόπουλος με το δεύτερο του τρίποντο μείωσε στους 13 (46-59 στο 28’), ωστόσο ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Προμηθέα (46-63 στο 29’).

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος με τον Προμηθέα να αυξάνει την διαφορά του

Πολύ γρήγορος ήταν ο ρυθμός στην τελευταία περίοδο με τις δυο ομάδες να βρίσκουν εύκολο σκορ (50-73 στο 32′) και τον Προμηθέα να έχει καθαρίσει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Το μεγάλο προβάδισμα (+23, 55-78) των Πατρινών έδωσε την ευκαιρία στους δυο προπονητές να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα ενόψει και της συνέχειας. Τα τελευταία 4′ της τέταρτης περιόδου ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς το Μαρούσι θα επέστρεφε μόνο με θαύμα στην αναμέτρηση. Οι Πατρινοί παρά την μεγάλη τους διαφορά δεν έριξαν τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση, αυξάνοντας την διαφορά τους στο +24 (57-81 στο 26′). Το τελικό αποτέλεσμα (95-70) φανέρωσε την διαφορά των δυο ομάδων στο παρκέ με τον Προμηθέα να συνεχίζει την καλή του πορεία στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-45, 46-65, 70-95.