(ΦΩΤΟ – ΒΙΝΤΕΟ) Προμηθέας – ΑΕΚ 100-95: Ο Χέιλ και τα τρίποντα εκτέλεσαν τον “Δικέφαλο”!

Ο αήττητος στην έδρα του Προμηθέας άντεξε στην αντεπίθεση της ΑΕΚ και με ηγέτη τον Χέιλ έφτασε σε ρεκόρ 7-2 στη Basket League και εδραιώθηκε στην 3η θέση του πρωταθλήματος.

Ο Προμηθέας μπήκε το Σάββατο (2/12) στο παρκέ του Τόφαλος για να συναντήσει την ΑΕΚ με δεδομένα θετικά πρόσημα.

Η Ένωση κατάφερε να επιστρέψει από το -25, παρά τα προβλήματα με φάουλ που αντιμετώπισαν οι Μπεν ΜάκΛεμορ και Τζάστιν Τίλμαν, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο από τους 4 πόντους.

Προμηθέας – ΑΕΚ: Το ματς

Ο Προμηθέας έκανε ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο, στοχεύοντας κοντά στο καλάθι της ΑΕΚ. Σημείωσε 59 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με μόλις 10 ασίστ, έχοντας 16/20 δίποντα και 5/12 τρίποντα.

Για να φτάσει εκεί ο Προμηθέας, χρειάστηκε τον.. παροπλισμό αρχικά του Μπεν ΜάκΛεμορ με δύο γρήγορα φάουλ, ενώ και ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, ο Τζάστιν Τίλμαν αγωνίστηκε μόλις για 2:26 στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τρία φάουλ

Ασταμάτητοι Χέιλ και Ετσενίκε

Ο Προμηθέας έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα και το έχει δείξει και σε άλλα ματς. Ο Χάιμε Ετσενίκε έκανε.. πάρτι με όλους τους ψηλούς της ΑΕΚ (αρχικά απέναντι στον Χατζηδάκη και μετά με τον Καμπενγκέλε) είχε 17 πόντους με απόλυτα στατιστικά (7/7 δίποντα), ενώ και ο Χάντερ Χέιλ, παρά τις αλλαγές στην άμυνα, ταλαιπώρησε αρκετά (19π.).

Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να μειώσει την διαφορά και να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της αναμέτρησης, ωστόσο ο Χέιλ είχε πάρει φωτιά ανέβασε την διαφορά στο +20 (65-47 στο 22’) και στην συνέχεια με τρίποντο και φάουλ στους 23 (70-47 στο 24’) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έψαχνε να βρει αντίδοτο στο παιχνίδι και τον ρυθμό που είχε επιβάλει ο Προμηθέας δοκιμάζοντα πρόσωπα και σχήματα. Ο ΜακΛεμορ και ο Κουζμίνσκας έκαναν ένα 8-0 σερί για την ΑΕΚ, η οποία ροκάνισε την διαφορά από τους 25 στους 17 (72-55 στο 26’). Ο Φλιώνης με τον ΜακΛεμορ και πάλι αύξησε το κιτρινόμαυρο σερί στο 12-0 (72-59 στο 27’) με τον Στίβενς να το διακόπτει με 1/2β. H Ένωση είχε επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι, έχοντας χαλάσει το μυαλό των Πατρινών, οι οποίοι δεν ήταν τόσο εύστοχοι όσο στο πρώτο ημίχρονο. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Προμηθέα στο +11 (78-67) με την ΑΕΚ να έχει ανεβάσει την ένταση της.

Η ΑΕΚ μείωσε, αλλά ο Προμηθέας ήταν συγκεντρωμένος και πήρε μια σημαντική νίκη

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα μπήκε με διάθεση να πιέσει σε όλο το γήπεδο στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο ο Χέιλ ήταν και πάλι εκεί για τον Προμηθέα φτάνοντας τους 27 πόντους (83-69 στο 32′). Ο Ραντλ και ο ΜακΡέι έριξαν την διαφορά μετά από πολύ ώρα κάτω από τους 10π. (83-74 στο 33′), ενώ ο πρώην παίκτης των Κλίβελαντ Καβαλίερς με τρίποντο μείωσε στους 7 (83-77 στο 34΄). Ο ΜακΡέι ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ΑΕΚ κρατώντας την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι, ωστόσο ο Κόφι με ένα μεγάλο τρίποντο έστειλε και πάλι την διαφορά στους 10 (94-84 στο 38′). Στα τελευταία δυο λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ δεν έπαιρνε τις σωστές αποφάσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να ροκανίσει την διαφορά. Ο Κουζμίνσκας με καλάθι και φάουλ μείωσε στους 7 (96-89) ωστόσο έμεναν μόνο 34” με τον Προμηθέα να είναι εύστοχος από τις βολές παίρνοντας τελικά την νίκη με 100-95.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 59-40, 78-67, 100-95.