(ΦΩΤΟ): Ο Προμηθέας διέλυσε το Λαύριο με 100-73

Ο Προμηθέας (με ρεκόρ 4-1) μπορεί να έχασε την προηγούμενη αγωνιστική από το Περιστέρι, σήμερα όμως διέλυσε το Λαύριο (100-73) για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, πραγματοποιώντας ένα ημίχρονο… όνειρο σκοράροντας 63 πόντους!

Ο Προμηθέας δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Λαύριο. Το έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα και μέχρι το ρολόι να δείξει 20 αγωνιστικά λεπτά, ο νικητής είχε κριθεί (100-73).

Για το 63-34 του πρώτου ημιχρόνου, «υπεύθυνος» σε μεγάλο ποσοστό ήταν ο Χάντερ Χέιλ, ο οποίος μέτρησε 19 πόντους (4/4 τριπ., 2/4 διπ., 5/5 βολές), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, σε 9:48 στο παρκέ!

Όταν ο Χέιλ για ένα διάστημα σταμάτησε να σκοράρει, ανέλαβε δράση ο Άντονι Κάουαν (9π.). Με τον Προμηθέα να ξεκινάει το ματς με 21-9 (από 4-5) και όταν το Λαύριο επιχείρησε να μειώσει το σκορ (40-31 με δίποντο του Ντε Τζούλιους) πάτησε… γκάζι: σερί 9-0 για το 49-31 και επί μέρους 23-4 μέχρι το τέλος.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μέτρησε 15 ασίστ για μόλις 2 λάθη, υποχρέωσε το Λαύριο σε 3/12 τρίποντα και 8 ασίστ.

Αμείωτος ρυθμός και στο 2ο ημίχρονο

Ο ρυθμός του Προμηθέα παρέμεινε σχεδόν ίδιος και στο δεύτερο ημίχρονο. Η διαφορά ξεπέρασε στο ελάχιστο τους 30 πόντους (74-46, 2:09 πριν το τέλος) και έμεινε σε αυτό το επίπεδο μέχρι το φινάλε, με τον Χέιλ να συνεχίζει να σκοράρει 24 πόντους μέχρι το 35′, τον Κάουαν να ανεβάζει ρυθμό (22 στο ίδιο χρονικό σημείο) και τα ομαδικά στατιστικά να αναφέρουν 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 9 λάθη.

Το Λαύριο είδε τον Χέλεμς να αποχωρεί τραυματίας (είχε 11 πόντους σε 22:30), και απέμειναν μόνο οι Μουρ, Καββαδάς και Καστανιέδα να προσπαθούν να διασώσουν, μάταια, κάτι.

Ο καυγάς στο φινάλε του αγώνα για την κατοχή, ενώ το ματς είχε κριθεί και ο χρόνος έληγε (ανάμεσα σε Κόνιαρη και Ντε Τζούλιους) ήταν εντελώς αχρείαστος.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο… τζάμπολ, με τον Προμηθέα να πατάει «γκάζι» και να ξεφεύγει με 21-9. Από εκεί πέρα το ματς ήταν… κατηφόρα.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Χάντερ Χέιλ πρωταγωνιστής στο… διαστημικό πρώτο ημίχρονο. Τελείωσε το ματς με 24 πόντους (2/5 διπ., 5/6 τριπ., 5/5 βολές), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη σ ε17:58

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Θόρντον αγωνίστηκε για 22:42, αλλά μέτρησε μόλις 2 πόντους με 1/5 σουτ.

ΠΗΓΕ… ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Μουρ είχε 12 πόντους και 8 ασίστ για το Λαύριο.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Φυσικά ο Άντονι Κάουαν που ανέλαβε το σκορ στο 2ο ημίχρονο (22π., 6 ριμπ., 5 ασίστ), αλλά και ο Ετσενίκε με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 63 πόντοι του πρώτου ημιχρόνου με 8/13 τρίποντα για τον Προμηθέα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Προμηθέας έχει ρεπό από το BCL και παίζει απέναντι στον Ολυμπιακό (ΣΕΦ, 11/11, 20:15), ενώ το Λαύριο υποδέχεται το Μαρούσι (13/11, 20:15).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-20, 63-34, 80-53, 100-73.