(ΦΩΤΟ) ΤΕΛΙΚΟ: Παναχαϊκή Προμηθέα 2014 81 – 67

Επιστροφή στις νίκες για την Παναχαϊκή, που υποδέχθηκε τον Προμηθέα 2014 με το τελικό 81-67 να διαμορφώνεται στην τελευταία περίοδο.

Η ομάδα του Νίκου Ζίζηλα μετά την ήττα «γκέλα» (έτσι όπως εξελίχθηκε το 40λεπτο και με τις χαμένες βολές στα δραματικά τελευταία δευτερόλεπτα) από την Καλαμάτα’80 είχε ανάγκη πάση θυσία τους δυο βαθμούς και τους πήρε απέναντι σε έναν μαχητικό αντίπαλο.

Νίκη με την οποία παραμένει σε τροχιά παρουσίας στα πλέι-οφ, αν και ακόμη ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος μέχρι να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος.

Φυσικά στην Παναχαϊκή δεν ξεχνάνε τις τρεις ήττες που έχουν στις λεπτομέρειες των τελευταίων δευτερολέπτων, δυο φορές στα παιχνίδια της Καλαμάτας και με την Αγ. Παρασκευή στην Αθήνα, απώλειες που της έχουν στερήσει τη δυνατότητα να είναι στην κορυφή της γενικής κατάταξης.

Τα 10λεπτα: 28-29, 48-49 (ημ.), 62-58, 81-67.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Νίκος Ζίζηλας): Βουρνάς 17, Τριπολίδης, Νικολάου 19, Κούτρας 10 (2), Βανδώρος, Μαναβόπουλος 17, Γιαννούτσος 2, Γκόβας 11 (2), Λυμπερέας 5.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Κώστας Χουντής): Καλλιακούδας 11, Γοργότσης 6, Γρυλλής, Αθανασόπουλος 7 (1), Λάγιος 12, Βλάσσης 10 (2), Βασιλείου 5, Πρέκας, Αδαμόπουλος 10, Καναβός, Παρασκευόπουλος 6.