Με το δεξί στο 2023 η Παναχαϊκή…με απόδραση από το Κερατσίνι

Για την 9η αγωνιστική της Superleague 2 , η Παναχαϊκή επικράτησε με 1-0 της Προοδευτικής στο Κερατσίνι. Σκόρερ του παιχνιδιού ήταν στο 79’ ο Αλεξόπουλος με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Κέρι. Έτσι η Παναχαϊκή επέστρεψε στις νίκες, και άρχισε τις υποχρεώσεις της για την νέα χρονιά με το δεξί.

Στο πρώτο ημίχρονο η Προοδευτική μπήκε δυνατά, θέλοντας να βρει ένα γρήγορο γκολ καθώς καιγόταν για βαθμούς. Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε για τους γηπεδούχους στο 14’ όταν ο Πίσσας έκανε την κεφαλιά, όμως ο Θεοδωράκης μπλόκαρε σταθερά. Οι «κοκκινόμαυροι» απάντησαν με την σειρά τους στο 19’, όταν ο Μυτίδης έκανε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Στεργίδη, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ. Μάλιστα στο 38’ ο Πάβλας έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι εκείνη την ώρα στο παιχνίδι, όταν έκανε το σουτ αλλά ο Θεοδωράκης ήταν σε ετοιμότητα και με εκπληκτική επέμβαση έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Στο 41’ οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου απείλησαν για ακόμη μια φορά, όταν ο Λαρρέα πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων μπλόκαρε σταθερά.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο η

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο η Προοδευτική έφτασε μια ανάσα από το 1-0, όμως ο Θεοδωράκης σταμάτησε την διπλή ευκαιρία των γηπεδούχων, κρατώντας το μηδέν σε αυτή την φάση, μια φάση που πρέπει να σημειώσουμε ότι προήλθε από τραγικό λάθος της άμυνας της Παναχαϊκής. Από την πλευρά τους οι «κοκκινόμαυροι» απείλησαν στο 54’, όταν ο Μυτίδης έκανε την σέντρα για τον Μπουρλάκη, με τον τελευταίο να κάνει την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά και ο Καραργύρης να μπλοκάρει δύσκολα με διπλή προσπάθεια.  Στο 78’ η Παναχαϊκή έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Κέρι, όταν ο τελευταίος πλάσαρε όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων τον σταμάτησε για μια ακόμη φορά. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Αλεξόπουλος δεν λάθευσε και έστειλε με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Κέρι, την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.