(Φωτο) – Απόλλων Πάτρας: Έχασε εκτός έδρας από τον Προμηθέα με 80 – 71

Αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, η ομάδα μας πάλεψε στα ίσα στο τοπικό ντέρμπι, ωστόσο έχασε εκτός έδρας με 80-71 από τον Προμηθέα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket Legaue.
Κορυφαίοι για την ομάδα μας ήταν οι Γκρίφιν (23π.) και Καράμπελας (19π.) ο οποίος έβαλε 15 πόντους στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν έφταναν για να γίνει η ανατροπή.
Στο αγωνιστικό μέρος, ο Απόλλων Carna μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 6-0 στο 3, 11-7 στο 5΄ και με 16-10 στο 7΄ κυρίως χάρη στις σωστές επιλογές στην επίθεση και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Κουλμπόκα-Γκίκα να δίνει λύσεις στην επίθεση, μείωσαν σε 20-17 στο 9΄ ενώ το σκορ στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου ήταν ισόπαλο (22-22).
Στο 2ο δεκάλεπτο ο Προμηθέας, μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 26-22, όμως ο Απόλλωνα Carna αντέδρασε. Με σερί 8-0 που ήρθε από δύο κολλητά τρίποντα του Γκρίφιν όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 34-30 στο 17΄.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 35-35 στο 1,5 λεπτό πριν το τέλος και με σερί 6-0 προηγήθηκε με 41-35 με τον Απόλλων Carna να μειώνει σε 41-37 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.
Στο β΄ ημίχρονο ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά, με καλή άμυνα έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Απόλλωνα Carna οι οποίοι βρέθηκαν αν χάνει με 50-37 στο 23΄. Ο Νίκος Βετούλας ανακάτεψε την τράπουλα, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και έτσι η ομάδα του Προμηθέα προηγήθηκε με 62-42 στο 28΄ και με 64-43 στο τέλος του δεκάλεπτου.
Στην 4η περίοδο, ο Απόλλων Carna μπήκε αποφασισμένος, με καλή άμυνα και με τον Γκρίφιν να είναι σε πολύ καλή μέρα, μείωσε σε 64-53 στο 33΄ και 67-59΄ στο 36΄.
Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με τον Μουράτο προηγήθηκαν με 78-69 στο ένα λεπρό πριν το τέλος.
Δεν άλλαξε κάτι στο χρόνο που απέμενε και η ομάδα του Απόλλωνα Carna έχασε με 80-71.
Τα 10λεπτα: 22-22, 41-37, 64-43, 80-71.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 14 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κοντίτ 18 (8/13 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 16 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκίκας 7 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κακλαμανάκης , Κουλμπόκα 14 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 23 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθ), Βησσαρίου , Σιλά 11 (6 ριμπάουντ), Καράμπελας 19 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καλχούν 6 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 4 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπόγρης , Χέινς-Τζόουνς , Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 8.
Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 22/42 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 12/17 βολές, 42 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ.
Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 18/31 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 μπλοκ