Ηττήθηκε στο τέλος…στο ματς θρίλερ με τον Κολοσσό Ρόδου ο Προμηθέας

Για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Προμηθέας ηττήθηκε με 68-61 από τον Κολοσσό Ρόδου στο «Κ.Γ. Καλλιθέας Ρόδου». Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ ( αποβλήθηκε και 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού με 5 φάουλ) ενώ από πλευράς γηπεδούχων πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Σον Μίλερ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Έτσι ο Προμηθέας αφήνει πίσω του την ήττα στην Ρόδο, και πλέον συγκεντρώνεται στα δύο μεγάλα ματς που ακολουθούν στην Πάτρα με Ολυμπιακό την Πέμπτη(14/04) και με ΑΕΚ την Κυριακή (17/04).

Ο Προμηθέας μπήκε καλά στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου θέλοντας από την αρχή κιόλας να επιβάλλει τον ρυθμό του. Από την πλευρά του ο Κολοσσός Ρόδου παρότι στα πρώτα δύο λεπτά μπήκε μουδιασμένα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και στην συνέχεια να το φέρει στα δικά του μέτρα. Άλλωστε βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-13. Και στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, αλλά και ταυτόχρονα να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία. Ενώ είχαμε και μία μίνι διακοπή (περίπου πέντε λεπτά), καθώς κάποιος οπαδός από τις θέσεις που είναι μπροστά στο παρκέ εξέφρασε έντονα τα παράπονα του προς τους διαιτητές, με αποτέλεσμα να υπάρξει μια διακοπή μέχρι να απομακρυνθεί από τον χώρο στον οποίο βρισκόταν. Εν τέλει το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Προμηθέα παρόλα αυτά να μην μπορεί να μειώσει την διαφορά ( βρέθηκε να χάνει και με 10 πόντους 35-25), όμως με τον Δημήτρη Αγραβάνη να κάνει ακόμη ένα εξαιρετικό παιχνίδι και να κρατά την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα μέχρι το τέλος τού πρώτου ημιχρόνου 35-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά θέλοντας αρχικά να ρίξει την διαφορά και έπειτα να μπορέσει να διεκδικήσει τον αγώνα. Μάλιστα το καλύτερο κομμάτι των παικτών του Ηλία Ζούρου ήρθε στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου όπου κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους τέσσερις πόντους 50-46. Με την φόρα που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπήκε από την αρχή της τελευταίας περιόδου ο Προμηθέας, φτάνοντας μάλιστα το παιχνίδι και στην ισοπαλία στο 55-55. Κάπου εκεί το παιχνίδι άρχισε να γίνεται ακόμη μεγαλύτερο θρίλερ, με τον ρυθμό να ανεβαίνει ολοένα και περισσότερο. Παρόλα αυτά στο τέλος αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι γηπεδούχοι που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 68-61 σε ένα παιχνίδι θρίλερ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Διαιτητές: Πιτσίκλας- Κάρδαρης- Ζακεστίδης

Τα Δεκάλεπτα: 17-13/ 35-28/ 50-46 / 68-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Γκραντ 13 (3/7 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 3 λάθη), Αγραβάνης Δ. 14 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 μπλοκ), Σίμπσον 12 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάγιος 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Άντριτς 6 (2), Αγραβάνης Γ. 1 (0/3 σουτ, ½ βολές, 4 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 8 (3/11 σουτ), Τανούλης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ (3 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 10 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίλερ 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 3 (1), Ποτ 13 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπιλής 4 (1), Φλόιντ 11 (1/11 σουτ, 9/9 βολές, 6 λάθη), Χατζηδάκης 2