Προμηθέας- Παναθηναϊκός 68-85: Το πάλεψε ο Προμηθέας, «μίλησαν» οι παραπάνω λύσεις του «τριφυλλιού»

Ο Προμηθέας τα έδωσε όλα στον πρώτο ημιτελικό του Φάιναλ 4 του Κυπέλλου Ελλάδος, που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης και στο γήπεδο Δύο Αοράκια.
Ωστόσο ο κάτοχος του τροπαίου Παναθηναϊκός, θα δώσει εκ νέου το παρόν στο μεγάλο τελικό της Κυριακής, αφού νίκησε την πατρινή ομάδα με 85-68, πατώντας…γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο, όταν και η ομάδα του Ηλία Ζούρου ξέμεινε από δυνάμεις, ελλείψει των Γκίκα και Γκραντ, που δεν αγωνίστηκαν.
Μάλιστα στο 10΄ο Προμηθέας προηγήθηκε με 27-13, κάνοντας τρομερό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση και στο ημίχρονο πήγε μπροστά στο σκορ με 39-38. Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από Σαντ-Ρος, Ουάιτ και Έβανς και προηγήθηκε στο 30΄με 58-50, ενώ στην 4η περίοδο επέβαλλε το ρυθμό του και έφτασε τη διαφορά στο τελικό 85-68.
MVP ήταν ο Τζέρεμι Έβανς με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ κορυφαίος για τον Προμηθέα ήταν ο Κέντρικ Ρέι, που σταμάτησε στους 19 πόντους.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-13, 39-38, 50-58, 68-85
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 19 (1), Γκάντι 4 , Χαντ 6, Αγραβάνης 14 (1), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Σίμπσον 11 (1), Άντριτς 9 (1), Μπαζίνας 2, Τανούλης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 12 (2), Παπαγιάννης 12 , Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης, Γουάιτ 12 , Γιόβιτς, Νέντοβιτς 17 (2), Έβανς 15 (1), Μαντζούκας 6 (2), Σαντ-Ρος 8 (1)