Ουλμ- Προμηθέας 65-71: «Άλωσε» την Γερμανία με σούπερ 2ο ημίχρονο

Ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός στο 3ο παιχνίδι του Ηλία Ζούρου στον πάγκο και ο νέος τεχνικός έχει φέρει δεδομένα άλλον αέρα, πιο αισιόδοξο.

Η πατρινή ομάδα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ulm με 71-65, κάνοντας εξαιρετικό 2ο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, ενώ κορυφαίοι ήταν οι Ray και Miles, που οδήγησαν την φιλοξενούμενη ομάδα με κρίσιμα τρίποντα στην 3η περίοδο.

Άξιοι συμπαραστάτες ήταν και οι Αγραβάνης, Γκραντ, Γκίκας και Ρογκαβόπουλος, που βοήθησαν επιθετικά, ενώ άπαντες έδειξαν διάθεση στην άμυνα.

Για την ομάδα του Jaka Lakovic, πάλεψαν οι Christon και Klepeisz με 20 και 22 αντίστοιχα. Ωστόσο οι Γεμανοί «πάγωσαν» στην επανάληψη και χάθηκαν στην επίθεση, αφού η άμυνα του Προμηθέα ήταν εξαιρετική, χαλώντας το μυαλό των παικτών Του Σλοβένου τεχνικού.

Ο Προμηθέας πλέον μετράει 2-3, ενώ στο 2-3 έπεσε η Ulm και τώρα οι Αχαιοί υποδέχονται στην Πάτρα την Buducnost.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-31, 46-54. 65-71

ΟΥΛΜ: Κρίστον 20, Φελίσιο 4, Μπλόσομγκεϊμ 2, Γκούντερ, Ράται, Μπλέτζερ, Χέρκενχοφ 2, Γιάλλοου 2, Ζούγκιτς 11(3), Κλέπιζ 22(5),

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Ρέι 14(2), Σβαρτζ, Γκάντι 3, Χαντ 4, Γκραντ 10, Γκίκας 8(2), Ρογκαβόπουλος 11(3), Μάιλς 2, Γιαννόπουλος (1), Αγραβάνης 9