ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 64-81: Αντέδρασε και περιμένει τον… Χεζόνια

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του τη βαριά ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα και φρόντισε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις στην Πυλαία κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 84-61 – Καλύτεροι Σαντ Ρος, Παπαγιάννης και Μέικον – Ακολουθεί το ματς με την Ούνικς Καζάν (11/11, 21:00)

Πιο… ήρεμος μπορεί να είναι ο Παναθηναϊκός μετά το πατατράκ στο Βελιγράδι!

Η βαριά ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα ίσως να ήταν και ένα «χαστούκι» για τους «πράσινους» καθώς δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο κλειστό της Πυλαίας και να επικρατήσουν εύκολα του ΠΑΟΚ με 84-61.

Ουσιαστικά τα πάντα είχαν κριθεί από τις αρχές της δεύτερης περιόδου, όταν και είχαν εκτοξεύσει τον δείκτη του σκορ στο +20 (15-35). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν με τα τρίποντα του ΝτιΛίο (44-50 στο 25′) αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Οι Σαντ Ρος (13π., 5ασ.), Παπαγιάννης (16π., 9ριμπ.) και Μέικον (14π., 4ασ.) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν περισσότερο για λογαριασμό των νικητών ενώ πολύ καλή και η παρουσία του Κασελάκη (11π., 5/6 σουτ)

Ο αγώνας

Η καλή άμυνα ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του Παναθηναϊκού στο α’ δεκάλεπτο και το «κλειδί» ώστε να μπορέσει να «ανοίξει» τη διαφορά και να γίνει με το «καλημέρα» το «αφεντικό» του ματς. Άλλωστε το σκορ της πρώτης περιόδου (11-25) αποτυπώνει στο έπακρο τα όσα συνέβησαν στο κλειστό της Πυλαίας. Οι «πράσινοι» στηρίχθηκαν στην άμυνά τους, με αποτέλεσμα να κλέψουν μπάλες και να βρουν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Επιπλέον είχαν εξαιρετικά ποσοστά εντός παιδιάς με 8/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που σούταρε με 35% εντός παιδιάς έχοντας 5/14 σουτ στο σύνολο.

Μια… από τα ίδια και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +20 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη (11-31, 13-33 και 15-35 στο 13′). Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και με σερί 8-0 χάρη στους Γκρίφιν και Τζόουνς μείωσε σε 23-35. Μάλιστα «ψαλίδισε» την διαφορά σχεδόν κατά το ήμισυ (28-39 με τρίποντο και φάουλ του Κάρτερ) ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν έχασε τα ηνία και το μομέντουμ κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα στο 28-42.

Οι «πράσινοι» είχαν στο ημίχρονο 15/18 δίποντα (83%) αλλά και 3/11 τρίποντα ενώ ο ΠΑΟΚ που μετρούσε 12 λάθη μέχρι εκείνο το σημείο, σούταρε με 46% (12/26 εντός παιδιάς). Οι Τζόουνς και Γκρίφιν προσπαθούσαν να κρατήσουν την ομάδα τους στο ματς, ενώ από τον Παναθηναϊκό οι Παπαγιάννης και Κασελάκης είχαν συνολικά 7/7 σουτ!

Στην 3η περίοδο ωστόσο και μετά το 28-44 από τις βολές του Σαντ-Ρος, ο ΝτιΛίο «όπλισε» έξω από τα 6.75 μέτρα και με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα βοήθησε τον ΠΑΟΚ να πλησιάσει σε 44-50 με επιμέρους 16-6 σε διάστημα μόλις πέντε λεπτών! Από εκείνο το σημείο και μετά ο Οκάρο Ουάιτ έγινε «βδέλλα» πάνω του, ο Λυκογιάννης τον απέσυρε στον πάγκο, ο ΠΑΟΚ «κόλλησε» στο σκοράρισμα και «βγάζοντας» ο Παναθηναϊκός καλές άμυνες πραγματοποίησε σερί 10-0 και επανέφερε την διαφορά στο +16 (44-60) στο 28′ η οποία και έμεινε έως το τέλος του δεκαλέπτου (50-66).

Οι «πράσινοι» στην τελευταία περίοδο έστειλαν τον δείκτη του σκορ και στο +21 (58-79 στο 37′) καθώς το ματς είχε αποτελέσει τυπική διαδικασία έως το τέλος.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το πρώτο δεκάλεπτο έμελλε να ρίξει πρόωρα τους τίτλους τέλους του αγώνα καθώς ο Παναθηναϊκός κρατούσε σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 14 πόντους. Επίσης όταν ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε 50-44 στο 25′ οι «πράσινοι» απάντησαν με νέο σερί 10-0 και «τελείωσαν» οριστικά και αμετάκλητα το ματς.

Ο MVP: Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος ήταν εκείνος που έκανε πολλές δουλειές στο παρκέ της Πυλαίας, έδειξε συγκέντρωση και καθαρό μυαλό στην επίθεση ενώ βοήθησε και πολύ στην άμυνα. Τελείωσε το ματς έχοντας 13 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 24:50 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Λοβ και Κάρτερ δεν βοήθησαν τον ΠΑΟΚ έχοντας 3/12 σουτ στο σύνολο.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης εκμεταλλεύτηκε τις ασίστ των συμπαικτών του και κυριάρχησε στα δύο καλάθια έχοντας 16 πόντους με 8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες αλλά και 4 λάθη σε 31:39.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η αποτυχημένη προσπάθεια του Οκάρο Ουάιτ να καρφώσει σχεδόν ανενόχλητος στο καλάθι του ΠΑΟΚ στο 35′. Δεν είχε υπολογίσει καλά το πατήματά του ο Αμερικανός και αντί για κάρφωμα, χάρισε ένα… blooper στο ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το εξαιρετικό ποσοστό του Παναθηναϊκού στα δίποντα έχοντας

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 28-42, 50-66, 64-81