Κακό δεύτερο ημίχρονο…και ήττα για την Παναχαϊκή

Για την πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ, η Παναχαϊκή ηττήθηκε με 57-74 στην Αγυιά. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην τελευταία περίοδο του αγώνα, και ουσιαστικά τελείωσαν το ματς χωρίς πρόβλημα.

Η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά και προσπάθησε να βάλει δύσκολα στην Καλαμάτα, όμως στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν διάφορα δεκατεσσάρων πόντων (11-25). Από εκεί και έπειτα οι «κοκκινόμαυροι» ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά και μάλιστα το κατάφερναν, αφού το ημίχρονο έκλεισε με 35-42 πάντα για την Καλαμάτα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες Λιόνα ήταν αρκετά άστοχοι, και έτσι η Μαύρη Θύελλα το εκμεταλλεύτηκε, ανεβάζοντας την διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στους δεκαεφτά (42-59). Έτσι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο για να διατηρήσουν την διαφορά που είχαν, και το κατάφερναν παίρνοντας την νίκη με 57-74.