ΦΩΤΟ: Παναθηναϊκός – Λαύριο 74-61

Ο Παναθηναϊκός είχε… δύο πρόσωπα στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ απέναντι στο Λαύριο. Από το +17 του πρώτου μέρους και το +20 του 25′, οι «πράσινοι» είδαν την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να επιστρέφει με 17-0 σερί και να κάνει ξανά ντέρμπι το ματς στο φινάλε. Όμως, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έπαιξαν σκληρή άμυνα με τη σφραγίδα του Δημήτρη Πρίφτη και μπόρεσαν να ελέγξουν το «μαχητικό» Λαύριο, παρά την άστοχη βραδιά τους (6/31 3π.).

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Οκάρο Ουάιτ. Ο «Ρο» είχε τονίσει πως όταν έρθουν τα επίσημα θα… αλλάξει πρόσωπο και αυτό έκανε στο «Δ. Τόφαλος» μετρώντας 23 πόντους και 11 ριμπάουντ σε ένα επιβλητικό double double. Εκείνος που τον ακολούθησε ξανά ήταν ο… συνήθης ύποπτος, Κέντρικ Πέρι με 12 πόντους. Από τους ηττημένους τη διαφορά έκαναν ο Τζέρι Σμιθ (17π.) και ο Κένι Γκόινς (14π.).

Με αυτή την νίκη – πρόκριση ο Παναθηναϊκός θα παλέψει την Κυριακή (26/9, 21:00) με τον νικητή του ΑΕΚ – Προμηθέας για ακόμα έναν τίτλο…

Ο… αλλαγμένος προς το καλύτερο Οκάρο Ουάιτ (10π., 3ρ.) και ο «καυτός» Κένι Γκόινς (3/3 3π.) ξεχώρισαν από νωρίς και έθεσαν τον ρυθμό του αγώνα, με τον Δημήτρη Πρίφτη να φωνάζει στους παίκτες του για την αμυντική τους προσήλωση και τα χαμένα τρίποντα. Στο 7′ το σκορ ήταν 16-16 με το Λαύριο να μετράει 6/7 εντός πεδιάς. Το «τριφύλλι» τα είχε… σπάσει πίσω από τα 6,75μ. (2/11 3π.), αλλά έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ, χάρη στο γκολ – φάουλ του Λευτέρη Μαντζούκα (23-21).

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν πιο συγκεντρωμένος, «έχτισε» το προβάδισμά του με διαδοχικές εύστοχες προσπάθειες του Ντάριλ Μέικον (34-25 στο 16′) και απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ, για να φτάσει τελικά σε διψήφια διαφορά δια χειρός Ουάιτ (39-27 στο 17′ με 15π. του Αμερικανού πάουερ φόργουορντ). Σε εκείνο το διάστημα οι τυπικά φιλοξενούμενοι τα είχαν βρει… σκούρα, με τη second unit τους να «κολλάει» στην επίθεση. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν άστοχη και είχε χάσει πλήρως τον εαυτό της, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να «ξεφεύγουν» στο +17 του ημιχρόνου (46-29). Στο 20′ πέραν του τρομερού «Ρο» (15π., 7ρ. σε 12′) οι Μέικον και Πέρι είχαν 8π. έκαστος και οι «πράσινοι» +15 ριμπ. (27-12).

Οι παίκτες του Πρίφτη συνέχισαν να κυριαρχούν και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον τρομερό Ουάιτ να φτάνει το double double (19π., 10ρ. και 53-33 στο 25′). Όμως, κάπου εκεί οι «πράσινοι» έπαθαν black out και… χαλάρωσαν απότομα. Ο εξαιρετικός Γκόινς «ροκάνισε» λίγο την απόσταση (53-38 στο 27′) και ο Έλληνας προπονητής του «τριφυλλιού» κάλεσε τάιμ άουτ, με στόχο να… αφυπνίσει το σύνολό του, πράγμα που δεν κατάφερε. Ο Παναθηναϊκός έμεινε για 5′ χωρίς σκορ στο χειρότερό του διάστημα στην αναμέτρηση και οι Τζέρι Σμιθ – Αλέξανδρος Νικολαΐδης έδωσαν νέο ενδιαφέρον στον ημιτελικό (53-46 στο 30′ με 13-0 σερί των περσινών φιναλίστ της Stoiximan Basket League).

Το ασύλληπτο σερί του Λαυρίου έφτασε το 17-0 (!) με τους νταμπλούχους Ελλάδας να έχουν… σβήσει και το σκορ πήγε στο 53-50. Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος ήταν εκείνος που έδωσε τέλος σε αυτό το επιμέρους σκορ με ένα δίποντο, ένα κλέψιμο και 2/2β. (57-50 στο 32′). Ο Πρίφτης επιστράτευσε μια ιδιαίτερα αθλητική πεντάδα και το γκολ – φάουλ του Κουβανού έδωσε νέες «ανάσες» (61-54 στο 35′), αλλά ο φανταστικός Τζέρι Σμιθ κρατούσε την ομάδα του «ζωντανή» (61-57 στο 36′). Το τρίποντο του Πέρι από τη γωνία μετά τη δημιουργία του Νέντοβιτς φάνηκε να είναι η «μαχαιριά» στο Λαύριο (66-58 στο 37′), αλλά ο Φλόιντ με ένα… ερασιτεχνικό λάθος (αντιαθλητικό φάουλ) έδωσε νέες ελπίδες στους παίκτες του Σερέλη. Με 0/2β. και μια χαμένη επίθεση οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αρπάξουν την ευκαιρία και ο Παπαπέτρου με 2/2β. έστειλε το ματς στο +10, «τελειώνοντάς» το ουσιαστικά (68-58). Η «πράσινη» πρόκριση στον πρώτο τελικό της σεζόν ήρθε με σκορ 74-61.

Τα Δεκάλεπτα: 23-21, 46-29, 53-46, 74-61.