Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ20: «Ασημένιος» ο Ορέστης Ντουσάκης στη σφυροβολία

Με βολή στα 77,78μ. ο Ορέστης Ντουσάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου Κ20 στο Ναϊρόμπι

Ασημένιο είναι και το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου Κ20 στο Ναϊρόμπι.

Αυτή τη φορά ήταν σειρά του Ορέστη Ντουσάκη να πετύχει μια σπουδαία διάκριση. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη είχε καλύτερη προσπάθεια στα 77,78μ. στην τρίτη του βολή, που για αρκετή ώρα τον κράτησε στην κορυφή του αγωνίσματος. Ο τέταρτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 κατάφερε να αφήσει εκτός βάθρου αθλητές που πήραν μετάλλιο στο Ταλίν και να δείξει πως είναι θέμα χρόνου για εκείνον να κυνηγήσει ακόμη καλύτερες βολές.

Ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρο, σημείωσε 75,69μ. στην δεύτερη προσπάθεια, 77,78μ. στην τρίτη, ήταν άκυρος στις δύο επόμενες βολές του κι έκλεισε τον αγώνα του με 73,54μετρα.

Ο Γιαν Ντόλεγιαλεκ (Τσεχία) στην πέμπτη του βολή πέτυχε 77,83μ. για να σημειώσει εθνικό ρεκόρ και να περάσει στην κορυφή. Ο Γιαν Μπρούχελ όπως και στο Ταλίν έτσι και στο Ναϊρόμπι ήταν τρίτος. Στην τέταρτη θέση έμεινε ο νικητής του Ευρωπαϊκού, Ντάγουιντ Πίλατ (Πολωνία) με 77,09 μέτρα.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Θοδωρής Ζιώγας, που ήταν 6ος με 72,24μ. στην τελευταία του βολή. 69,02μ. 70,44μ., 71,39μ., ήταν άκυρος στην τέταρτη βολή, σημείωσε 70,91μ. στην πέμπτη και με το 72,24μ., κατάφερε να ανέβει από την έβδομη στην έκτη θέση.

Πανελλήνιο ρεκόρ η Εμμανουηλίδου στα 200 μ.
Το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ στα 200μ. νεανίδων βελτίωσε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου στη διάρκεια του ημιτελικού των 200 μέτρων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 στο Ναϊρόμπι.

Η νεαρή τερμάτισε τρίτη στην τρίτη σειρά με 23.77 (-0,1) και βελτίωσε το δικό της 23.83 από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πάτρας στις 6 Ιουνίου του 2021. Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου κατέλαβε την δέκατη θέση στο σύνολο επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη φορά πως είναι αθλήτρια αγώνων και έμεινε για λίγο εκτός τελικού.

Στον τελικό των 800μ. η Δεληγιάννη

Η Έλλη- Ευτυχία Δεληγιάννη κατάφερε να πετύχει τον στόχο της και να πάρει την πρόκριση στον τελικό των 800μ.

Η νεαρή αθλήτρια τερμάτισε στην τρίτη θέση, που έδινε την απευθείας πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος της. Η αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου τερμάτισε σε 2.06.41 για να προκριθεί με τον τρίτο χρόνο. Η 4η στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ταλίν δείχνει να έχει το περιθώριο να τρέξει γρηγορότερα από το δικό της 2.04.11, επίδοση που φαίνεται ικανή να της δώσει μια θέση ακόμη και στο βάθρο των νικητριών.

Ο τελικός των 800μ. θα γίνει το Σάββατο στις 16.45. Η Δεληγιάννη με το 2.04.11 έχει την πέμπτη επίδοση ανάμεσα στις οχτώ αθλήτριες του τελικού.

Δέκατη η Ράπτη στο τριπλούν
Στο απογευματινό πρόγραμμα είχαμε άλλον ένα τελικό με την Ευτυχία Ράπτη να αγωνίζεται στο τριπλούν. Κατετάγη δέκατη με άλμα στα 12,83μ..