Stoiximan Basket League, Λαύριο-Παναθηναϊκός 94-89: Πολύ σκληρό για να πεθάνει, στην παράταση το 1-1 στους τελικούς

Το Λαύριο αποδεικνύεται πολύ… σκληρό για να πεθάνει, καθώς κατάφερε μέσα σε δύο ημέρες να αλλάξει το κακό πρόσωπο του ΟΑΚΑ και να νικήσει τον Παναθηναϊκό στον δεύτερο τελικό της Stoiximan Basket League με 94-89 στην παράταση για το 1-1 στη σειρά

Όπως φάνηκε η μεγάλη διαφορά στον πρώτο τελικό της σειράς με την εύκολη επικράτηση του Παναθηναϊκού, έκανε περισσότερο καλό στο Λαύριο, παρά έδωσε φτερά στους «πράσινους».

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε «σίγουρο» για το 2-0 στο κλειστό της Λαυρεωτικής αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη όχι μόνο δεν παρέδωσε τα όπλα, αλλά τήρησαν και την υπόσχεση που είχαν δώσει μετά το παιχνίδι του ΟΑΚΑ. Είπαν ότι θα παρουσιάσουν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο και… το παρουσίασαν!

Η ομάδα-θαύμα του φετινού πρωταθλήματος επικράτησε με 94-89 στην παράταση, έφερε τη σειρά στα ίσια (1-1) και μπορεί να ατενίζει με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια. Ο εξαιρετικός Τάισον Κάρτερ ήταν εκείνος που έδωσε «πνοή» στην ομάδα του με το τρίποντο που έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ οι Μουράτος, Κόζι και Ντιαλό τον συμπλήρωσαν ιδανικά για τη δεύτερη νίκη του Λαυρίου επί του Παναθηναϊκού στο φετινό πρωτάθλημα.

Από τον Παναθηναϊκό που παρουσιάστηκε πολύ άστοχος έξω από τα 6.75 μέτρα, οι Μπρέι και Χεζόνια προσπάθησαν να… αποτρέψουν την ήττα έχοντας από 18 πόντους ο καθένας χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Το ματς

Θυμάστε το ξεκίνημα του αγώνα στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει με 15-0; Ε, καμία σχέση! Ο εγωισμός των παικτών του Σερέλη είχε πληγωθεί αρκετά για να παρουσιάσουν το ίδιο θέαμα στο παρκέ. Αυτή τη φορά όχι μόνο κοίταξαν τους «πράσινους» στα μάτια, αλλά φρόντισαν να γίνουν εκείνοι τα αφεντικά του ματς και ο Παναθηναϊκός να… κυνηγάει το σκορ. Τα μακρινά σουτ των Κάρτερ (ο οποίος ήταν άποντος στο Game 1), Γερομιχαλού και Μουράτου έφεραν τους γηπεδούχους σε σχέση ισχύος (15-5 στο 3′!) με την διαφορά να φτάνει και στο +13 (23-10) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (28-18). Οι γηπεδούχοι είχαν κάνει άνω κάτω την «πράσινη» άμυνα έχοντας στην πρώτη περίοδο 5/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 6/7 βολές. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός μετρούσε στο ίδιο διάστημα 5/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 8/12 βολές.

Βέβαια η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική για το Λαύριο. Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι, δεν έδιναν το εύκολο σουτ στους γηπεδούχους και με σερί 11-0 μετέτρεψαν το 30-20 του 13′ σε… 30-31 τρία λεπτά αργότερα. Ο Τι Τζέι Μπρέι οδηγούσε το «τριφύλλι» στο σκοράρισμα (11π., 3/5τρ.), ο Μήτογλου «καθάριζε» την εναέρια κυκλοφορία (7π., 9ριμπ., στο α’) ενώ αποτελεσματικός ήταν και ο Χεζόνια (7π.) Το Λαύριο ωστόσο μπόρεσε να πάρει εκ νέο το προβάδισμα (31-37) πριν από το ημίχρονο (41-40) χάρη στους Μουράτο (11π., 5κλ., 2ριμπ., 2ασ.), Ντέιβις (9π., 5ριμπ.), Κάρτερ (9π., 3/5τρ.) και Γερομιχαλό (9π., 3/3 σουτ). Στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι είχαν υποπέσει σε 14 λάθη ενώ το Λαύριο είχε κλέψει 8 φορές τη μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε νέο σερί 8-0 με την έναρξη της 3ης περιόδου μετά το 43-40, με αποτέλεσμα να προηγηθεί για πρώτη φορά με πέντε πόντους διαφορά (43-48 στο 23′). Το Λαύριο επέστρεψε στο ματς (51-51 στο 26′) αλλά και πάλι το «τριφύλλι» είχε… νέο σερί στο τσεπάκι του προκειμένου να προηγηθεί με 51-61 ύστερα από 10-0. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 56-63 με τους φιλοξενούμενους (Μπρέι 16π., Μήτογλου 8π., 13ριμπ.) να είχαν 16/27 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 13/19 βολές ενώ τους γηπεδούχους (Κάρτερ 15π., Μουράτος 14π., Ντιαλό 0/7 σουτ!) 9/26 δίποντα, 9/23 τρίποντα και 11/13 βολές.

Όμως όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων το Λαύριο δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα στο ματς. Όχι μόνο δεν τα παράτησε όταν βρέθηκε στο -10 αλλά πήγε… κόντρα στη ροή του αγώνα και μπόρεσε να πραγματοποιήσει επιμέρους 18-7 (!!!) και να προηγηθεί και πάλι στο ματς με 69-68! Μουράτος, Σάβατζ ήταν εκείνοι που κρατούσαν την μπαγκέτα του Λαυρίου μέχρι εκείνο το σημείο ενώ η άνοδος του Ντιαλό (με 10 πόντους στην δ’ περίοδο) έφερε την ομάδα τους στο +3 (78-75) δύο λεπτά πριν από το τέλος. Στη συνέχεια ο Μάριο Χεζόνια πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο οποίος σημείωσε έξι σερί πόντους και έφερε τον Παναθηναϊκό στο +3 (78-81) στα 18”. Ο Τάισον Κάρτερ με τρίποντο στα 8” έφερε το ματς στα ίσια (81-81) αλλά ο Κροάτης δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» με τη νίκη αφού το Buzzer Beater σουτ, δεν βρήκε στόχο με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Λαύριο όχι μόνο είχε πάρει ψυχολογία από το μεγάλο σουτ του Κάρτερ, αλλά βρήκε στο πρόσωπο του Κόζι τον… επόμενο που θα αναστάτωνε την άμυνα του Παναθηναϊκού! Μαζί με τον Μουράτο οδήγησαν την ομάδα τους στο +4 (91-87) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. Αντίθετα οι πράσινοι οδηγήθηκαν σε άστοχα σουτ και δεν μπόρεσαν να «απαντήσουν» στην περίσσια δόση έκρηξης, θέλησης και πάθους των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και τη νίκη (94-89) για το 1-1 στη σειρά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΑΥΡΙΟ 1-1

Παναθηναϊκός – Λαύριο 100-72
Λαύριο – Παναθηναϊκός 94-89
Παναθηναϊκός – Λαύριο (7/6, 20:00, ΕΡΤ3)
Λαύριο – Παναθηναϊκός (10/6, 20:00, ΕΡΤ-3) – αν χρειαστεί
Παναθηναϊκός -Λαύριο (13/6, 20:00. ΕΡΤ-3) – αν χρειαστεί

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (κ.δ.), 94-89 (παρ.)