(BINTEO): Ήττα του Απόλλωνα (81-78) και συγκατοίκηση με Ολυμπιακό Β΄στην κορυφή

Ολοκληρώθηκε ο 1ος Γύρος στην Α2 Εθνική μπάσκετ Ανδρών και ο Απόλλωνας Πατρών υπέστη την 2η ήττα του στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός Β΄επικράτησε με 81-78, αν και το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και πλέον οι δύο ομάδες συγκατοικούν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το ματς ήταν αρκετά σκληρό στο πρώτο μέρος και το 33-32 υπέρ του Ολυμπιακού στο ημίχρονο κατέδειξε ότι οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και το θέαμα πήγε περίπατο.

«Κλειδί» στην 3η περίοδο ήταν οι 29 πόντοι που δέχθηκαν οι φιλοξενούμενοι και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30΄με 62-54. Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον ρυθμό, ο Απόλλωνας προσπάθησε να «κλέψει» τη νίκη, αλλά όποτε πλησίασε οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τις λύσεις στην επίθεση και έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίος ήταν ο Μελισσαράτος με 27 πόντους, ενώ από τον Απόλλωνα ξεχώρισαν οι Ζούμπος, Αγγέλου και Αντωνάκης.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 33-32, 62-54, 81-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β΄(Τσαλδάρης): Μωραίτης, Παπαδιονυσίου, Νικολαίδης 14(1), Καμπούρης 5(1), Κολοβέρος 7, Μελισσαράτος 27, Σκουλίδας 5(1), Τσόχλας 14(2), Χρηστίδης 7, Τσάμης 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Τσιακμάς 6, Αγγέλου 12(1), Νιφόρας, Ζούμπος 13(2), Πουλιανίτης 12(1), Μολφέτας 8, Διαμαντάκος 10, Αντωνάκης 15(2), Μπαζίνας 2