Premier League, Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Σίτι 0-2: Υπόθεση δύο λεπτών και… αγκαλιά με την «κούπα»

Με δύο γκολ σε δύο λεπτά, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-0 της Κρίσταλ Πάλας στο Λονδίνο και χρειάζεται ακόμα 3 βαθμούς για τον τίτλο στην Premier League

Στο… ρελαντί πέρασε από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας η Μάντσεστερ Σίτι, που καθάρισε σε διάστημα δύο λεπτών (0-2)!

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα ζορίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πάτησε το γκάζι μετά την ανάπαυλα και με δύο μαζεμένα τέρματα (57’, 59’) έφτασε στη νίκη, που τη φέρνει 3 βαθμούς μακριά από την εξασφάλιση του πρωταθλήματος.

Έτσι, οι «πολίτες» πανηγύρισαν το 19ο συνεχόμενο διπλό σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά και το 11ο σερί διπλό στην Premier League, που αποτελεί ισοφάριση του ιστορικού ρεκόρ στη μεγάλη κατηγορία.

Με το μυαλό στη ρεβάνς με την Παρί Σεν Ζερμέν, ο Ισπανός τεχνικός παρέταξε την ομάδα του με 8 αλλαγές σε σχέση με το ματς της Τετάρτης, κάτι που έπαιξε το ρόλο του στο πρώτο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και ξεκλείδωσαν την αντίπαλη άμυνα στο 57’, με τον Αγουέρο να εκτελεί με εξαιρετικό τρόπο τον Γκουάιτα.

Και πριν προλάβει να συνέλθει η Κρίσταλ Πάλας, ήρθε ο Φεράν Τόρες να διαμορφώσει το 0-2 με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή (59’).

Από ‘κει και πέρα, οι «πολίτες» ήλεγξαν πλήρως το ρυθμό κι έφτασαν κοντά στο 0-3, ωστόσο το δοκάρι σταμάτησε τον Στέρλινγκ στο 63’.