Stoiximan Basket League, Κολοσσός-ΑΕΚ 79-72:Ταπεινωμένη «Βασίλισσα», απίθανοι Ροδίτες!

Ένας απίθανος Κολοσσός Ρόδου (8-13) επικράτησε της ΑΕΚ (14-6) που ήταν τραγική στο 1ο δεκάλεπτο – Οι Ροδίτες, με σούπερ εμφάνιση από τους Ουότσον, Καντέρ, έκαναν μεγάλο βήμα για τα playoffs, η ΑΕΚ χάνει την 3η θέση στην Stoiximan Basket League

Ο Κολοσσός ξεκίνησε σαν… καταιγίδα. Προηγήθηκε με 13-0, υποχρεώνοντας την ΑΕΚ δίχως σκορ για πέντε λεπτά.

Η αρχική πεντάδα, με Γκίκα, Λάνκφορντ, Μορέιρα, Γιάνκοβιτς και Ματσιούλις ηττήθηκε κατά κράτος σε άμυνα και επίθεση, με τον Ντάριλ Μείκον (που μπήκε ως αλλαγή και τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 5 ασίστ) να σκοράρει το πρώτο καλάθι της ΑΕΚ (τρίποντο) στο 5′.

Λόγω του τραυματισμού του Σπάισερ, ο Κερέμ Καντέρ βρέθηκε στην αρχική πεντάδα. Και ήταν εκπληκτικός. Έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους και 100% ευστοχία (5/5 διπ., 1/1 τριπ., 1/1 βολή), υποχρεώνοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να κρατήσει για αρκετή ώρα στον πάγκο τον Μορέιρα.

Οι Ροδίτες, απέναντι σε μία τραγική ΑΕΚ στο πρώτοι δεκάλεπτο, έφτασαν τη διαφορά στο +20 (30-10).

Προτού, ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» κάνουν το δικό τους σερί, 12-0, για να μειώσουν τη διαφορά στους 8 πόντους (30-22). Πέρα από τον Μέικον, λύσεις έδωσε ο Μόουζες, ενώ και η προσθήκη του Χρυσικόπουλου βοήθησε.

Ο Κολοσσός συνέχισε να εκμεταλλεύται τις κακές και αργές επιστροφές της ΑΕΚ. Κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στο επίπεδο των 10-12 πόντων μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Χαρακτηριστικό των πρώτων 20 λεπτών οι 16 πόντοι του Κολοσσού από τα 8 λάθη της ΑΕΚ (5 στην πρώτη περίοδο).

Όπως στη 2η περίοδο, έτσι και στην 3η, η ΑΕΚ ξεκίνησε με σερί (10-0). Ισοφάρισε (41-41) καλύπτοντας διαφορά 20 πόντων και με ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ πήρε και διαφορά τριών πόντων (48-45).

Στα πρώτα 4.30 της 3η περιόδου, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου σημείωσαν ένα επί μέρους σκορ 17-4. Την ίδια στιγμή, ο Κολοσσός, μετά τα 5/6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, μέτρησε 1/12 στα επόμενα 15 λεπτά!

Όταν, όμως κατάφερε να βρει λύσεις, δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να ξεφύγει. Οι Ροδίτες στο δεύτερο κομμάτι της τρίτης περιόδου είχαν 3/5 σουτ τριών πόντων, με το τελευταίο από τον Ουάτσον να φέρνει το σκορ στο 58-57.

Ο Κολοσσός κατάφερε, με εύστοχες βολές και το θράσος του απίθανου Ουότσον, να πάρει μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων, 65-61, προτού ο Λάνγκφορντ μειώσει με τρίποντο.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να.. ταίσει και άλλο τον Καντέρ. Μία προσωπική ενέργεια του Τούρκου έκανε το σκορ 69-66, με τον Καντέρ να έχει σε εκείνο το σημείο 20 πόντους, με 9/12 σουτ!

Ο Γκλιν Ουότσον συνέχισε να κάνει πράματα και θάματα στο παρκέ. Με ένα απίθανο γκολ-φάουλ να δίνει στον Κολοσσό προβάδισμα πέντε πόντων 75-70!

Ο Καντέρ πρόσθεσε δύο πόντους με βολές (77-72), ωστόσο στην κρίσιμη επίθεση, 30 δεύτερα πριν το τέλος, ο Μέικον έκανε λάθος πάσα στην επαναφορά, με την ΑΕΚ να χάνει την κατοχή.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός μπορεί να έχασε τα ριμπάουντ, αλλά είχε μόλις 10 λάθη (για 18 ασίστ) και πήρε 21 πόντους από τα 16 λάθη της ΑΕΚ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκλιν Ουότσον και ο Κερέμ Καντέρ, με 25 και 22 πόντους, αντίστοιχα.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Βασίλης Ξανθόπουλος, ειδικά στο 2ο ημίχρονο, με 7 πόντους, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Γιόνας Ματσιούλις, ξανά άποντος, ο Μορέιρα με 3 πόντους και κακή άμυνα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι 4/4 βολές του Κολοσσού από Καντέρ και Ουότσον, ενώ ενδιάμεσα η ΑΕΚ έκανε λάθος στην επαναφορά, με το σκορ στο 77-72.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίθανο καλάθι και φάουλ του Ουότσον, που σκόραρε με δίποντο πίσω από την μπασκέτα!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα πάντα! Ο Κολοσσός την αρχή της τρίτης περιόδου που έχασε τη διαφορά των 20 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72