ΦΩΤΟ – Προμηθέας-Άρης 90-69: Πάτησε γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο

Ο Προμηθέας έκανε το καθήκον του απέναντι στον Αρη για την 17η στροφή και την 1η από τις 4 εξ’ αναβολής μάχες που έχει να δώσει στο μέλλον.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επιβλήθηκε με 90-69, αλλά ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός για 30 λεπτά, με το σκορ να είναι στο 65-60. Στην τελευταία περίοδο όμως, οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 25-9 πήραν την 11η νίκη τους για φέτος και έκαναν το 8Χ8 στο “Τοφαλος”, διατηρώντας αήττητη την έδρα τους.

Κορυφαίος ήταν ο Τζεριαν Γκραντ, ενώ άξιοι συμπαραστατες ήταν οι Τζεράι Γκραντ και Τζαβούν Έβανς, με τον Αγκμπελέσε να δίνει πολύτιμες λύσεις.

Από πλευράς Άρη καλό ματς έκαναν οι Ντραγκίσεβιτς και Ντεκόζι.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 14, Έβανς 10 (2), Δ. Αγραβάνης 11 (2), Τζέριαν Γκραντ 18 (1), Γιαννόπουλος 2, Τζεράι Γκραντ 12, Λούντζης 6 (1), Γ. Αγραβάνης 4 (1), Φορντ 3, Χριστοδούλου 4, Αθηναίου 4 (1), Μπαζίνας 2.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 5 (1), Κουζέλογλου 7 (1) , Τσάλμερς 6, Ντραγκίτσεβιτς 18, Ντεκόζι 15 (1), Σταμάτης 7 (2), Σλαφτσάκης, Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος 4, Καλαϊτζίδης, Λιτλ 3 (1).