ΦΩΤΟ: Ηττήθηκε….και έχασε έδαφος η Παναχαϊκή

Του Περικλή Παπαρίζου

Για την 13η αγωνιστική της Super League 2, η Παναχαϊκή ηττήθηκε με 0-1 από τον Διαγόρα Ρόδου στην Αγυιά. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Λινάρδος στο 30’, ένας παλιός γνώριμος των «κοκκινόμαυρων» που εν τέλει έκρινε και το παιχνίδι. Έτσι η Παναχαϊκή έχασε αρκετό έδαφος στην μάχη για την άνοδο, χωρίς όμως να έχει κριθεί τίποτα ακόμη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά θέλοντας να βρει ένα γκολ από τα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά το ματς δεν είχε ρυθμό στην αρχή, και οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές. Στο 30’ όμως ο Διαγόρας Ρόδου βρήκε το γκολ, όταν από τα δεξιά ο Ντοριβάλ έκανε την σέντρα και ο ένας παλιός γνώριμος της Παναχαϊκής ( από το κοντινό παρελθόν) ο Λινάρδος έκανε την προβολή για το 0-1.Οι «κοκκινόμαυροι» προσπάθησαν γρήγορα να απαντήσουν, με τον Ανάκογλου στο 35’ να πιάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε ακόμη πιο δυνατά, και μάλιστα έκλεισε τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους. Στο 50’ παραλίγο να έρθει η ισοφάριση, όταν έπειτα από τρομερή κούρσα του Μπάτροβιτς και σουτ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου. Μάλιστα και στο 65’ η Παναχαϊκή έφτασε για ακόμη μια φορά στην ισοφάριση, όμως το πολύ όμορφο σουτ του Μπρους πέρασε ελάχιστα άουτ.Και ένα λεπτό αργότερα και πάλι απείλησαν οι «κοκκινόμαυροι» όμως το σουτ του Μπάτροβιτς αυτή την φορά πέρασε για μια ακόμη φορά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Για ακόμη μια φορά η Παναχαϊκή είχε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, όμως το εξαιρετικό σουτ του Μπάτροβιτς σταμάτησε πάνω στο Τσέλιο, με τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.Στο 80’ ήρθε η απάντηση από πλευράς Διαγόρα, όταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου Λινάρδος, έπειτα από μια εξαιρετική προσπάθεια έκανε και το σουτ όμως ο Κολοβούρηςήταν έτοιμος και μπλόκαρε την μπάλα.Στο 90+4 η Παναχαϊκή είχε τεράστια ευκαιρία, όταν μετά από γέμισμα του Σταμόπουλου και κεφαλιά του Πλιάτσικα, η μπάλα έφτασε στον Κουσκουνά που έκανε το γυριστό όμως για ακόμη μια φορά το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε την ισοπαλία στους παίκτες του Χρήστου Παρασκευόπουλου.