Basket League, Κολοσσός-Ιωνικός 94-74: Πάρτι για τους Ροδίτες

Με το δίδυμο Καντέρ-Άρτις να κάνει «όργια», ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε άνετα 94-74 τον Ιωνικό Νικαίας για την 11η αγωνιστική της Basket League

Εξαιρετική παράσταση από τον Κολοσσό! Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Καντέρ και Άρτις και πατώντας το… γκάζι από το 24’ και μετά, οι Ροδίτες νίκησαν με το εντυπωσιακό 94-74 τον Ιωνικό και πήγαν στο 4-7. Στο ίδιο ρεκόρ είναι και η ομάδα της Νίκαιας.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να χτυπούσαν περισσότερο μέσα από τη ρακέτα και να πηγαίνουν χέρι-χέρι (15-15), μέχρι το 7’. Στα επόμενα λεπτά, το τέμπο έπεσε, καθώς αμφότεροι ήταν άστοχοι και έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου, τους βρήκε στο 19-19.

Με μπροστάρηδες τους Άρτις-Καντέρ, ο Κολοσσός πήγε στο +6 (31-25), στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Η απάντηση του Ιωνικού ήρθε με τον Τολιόπουλο, ο οποίος τον έσπρωξε σε ένα 7-0 για το δικό του προσπέρασμα (31-32), στο 14’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έσφιξαν αμυντικά, έλεγξαν τα ριμπάουντ και χτυπώντας μέσα από το «ζωγραφιστό» πήραν τον έλεγχο, ξέφυγαν στο +9 (44-35) και πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (46-40).

Με ένα 6-0 μπήκε ο Ιωνικός στο δεύτερο μέρος (46-46), με τον Κολοσσό να απαντά με Άρτις και Άντριτς, για το +4 (53-49), στο 24’. Ο Χόλογουελ μείωσε στο καλάθι (56-54) για τους φιλοξενούμενους, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Ροδίτες. Ο Καντέρ είχε πάρει «φωτιά», με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί ακόμη και στο +11 (69-58), με τον Μουχαγμίν να διαμορφώνει το 69-60 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ίδιο ορεξάτοι συνέχισαν οι Καντέρ και Άρτις και στην τέταρτη περίοδο, με τον Κολοσσό να πηγαίνει αρχικά στο +19 (80-61) και τον Αμερικανό να στέλνει τη διαφορά στο +21 (84-63), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με την ομάδα της Ρόδου να παίρνει τη νίκη με το τελικό 94-74.

Έκανε τη διαφορά: Το δίδυμο Καντέρ και Άρτις. Οι δυο τράβηξαν το μεγαλύτερο… κουπί για την ομάδα της Ρόδου και με 22π. και 21π. αντίστοιχα ο καθένας «καθάρισαν» το ματς.

Για… πάγκο: Πολύ μέτρια εμφάνιση από τα «βαρόμετρα» του Ιωνικού, Μαυροκεφαλίδη και Σμιθ, που μαζί είχαν μόνο 16 πόντους.

Η στιγμή του ματς: Το επιμέρους σκορ 19-4 του Κολοσσού στην τρίτη περίοδο, όπου από το +2 (56-54) του 24’ πήγε στο +11 (69-58), στο 29’.

Το στατιστικό του αγώνα: Οι 25 ασίστ του Κολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-40, 69-60, 94-74