ΦΩΤΟ: Με σούπερ 2ο ημίχρονο ο Προμηθέας λύγισε το Περιστέρι

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Προμηθέας στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε δίκαια το Περιστέρι με 75-58 για την 9η στροφή της Basket League.

Αξίζει ν’ αναφερθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα ο αρχηγός του Προμηθέα, Δημήτρης Αγραβάνης, εκπροσωπώντας και τις 2 ομάδες διάβασε το παρακάτω μήνυμα: «Η Stoiximan Basket League στηρίζει την Κιβωτό του Κόσμου!

Αφιερώνουμε την 9η και την 10η αγωνιστική χαρίζοντας στον ιερό σκοπό της Κιβωτού τους πόντους των αγώνων σε ευρώ. Ενίσχυσε κι εσύ το σκοπό μας με κλήση ή μήνυμα στο 19828!
Σας ευχαριστούμε και ευχόμαστε το 2021 να συναντηθούμε ξανά όλοι υγιείς στα γήπεδα!»

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στο 2ο δεκάλεπτο και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 35-35.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, το Περιστέρι εγκλωβίστηκε και με κορυφαίους τους Μίλερ, Γιαννόπουλο και Δ. Αγραβάνη, η ομάδα του Μάκη Γιατρά ανέβηκε στο 3-2.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-35, 53-44, 75-58.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 2 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 14 (3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αθηναίου 6 (2), Γιαννόπουλος 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μίλερ 20 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Γκραντ 4 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης 3 (1), Αγραβάνης Γ. 9 (1/4 τρίποντα), Χριστοδούλου 2, Ραντίσεβιτς.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): ΜακΛιν 4 (2/9 σουτ), Τζόουνς 6 (5 ριμπάουντ), Κρόκετ 2, Γκρέι 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 11 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέτεγουεϊ 12 (2/7 τρίποντα), Μπουρούσης 7 (2/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 4 (0/5 τρίποντα), Χάροου 5 (1).