Προμηθέας: Μεγάλη μάχη,αναμενόμενη ήττα

Παρά την μυθική εμφάνιση του Λευτέρη Μαντζούκα που σημείωσε 24 πόντους, ο Προμηθέας των πολλών απουσιών λύγισε κόντρα στην Γκραν Κανάρια, χάνοντας με 98-83.

Η αναμέτρηση ήταν ανταγωνιστική για 35 λεπτά, με τους Πατρινούς να έχουν ακόμη και το πρωβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά το 44,2% των γηπεδούχων στα τρίποντα δεν επέτρεψε περαιτέρω όνειρα για διπλό.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα των “πορτοκαλί” σε πέντε αγώνες, γεγονός που σημαίνει πως η πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης βρίσκεται σε κίνδυνο.

Τα Δεκάλεπτα: 30-24, 51-52, 79-72, 98-83.

Γκραν Κανάρια (Φισάκ): Ουάιλι 6, Μπαλτσερόφσκι, Μοντέρο, Φεράρι 9, Οκόε 25, Αλμπισί, Ντίμσα 17, Σούρνα 2, Σαντάνα 12, Ντιόπ 4, Μπουργιανάντε 7, Κοστέγιο 16.

Προμηθέας (Γιατράς): Αγμπελέσε 5, Λούντζης 2, Φαγιέ 8, Βασιλείου, Μάντζαρης 13, Μίλερ 2, Ραντίσεβιτς 16, Μαντζούκας 24, Μπαζίνας 7, Τανούλης 6.