Φωτο – Προμηθέας: Μεγάλη εμφάνιση και νίκη-πρόκριση στον τελικό του Super Cup

Με εκπληκτική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο (31-21), ο Προμηθέας κέρδισε την ΑΕΚ με 98-88 στον πρώτο ημιτελικό του Super Cup και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον αυριανό τελικό (24/9 στις 21:00), έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας του.

Οι Πατρινοί στηρίχτηκαν στα μακρινά σουτ, εκτελώντας με το εκκωφαντικό 61,5% (16/26) ξεπερνώντας έτσι το εμπόδιο της πολύπειρης ομάδας του Παπαθεοδώρου.

Το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστικό στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ εύστοχες, κάτι που ανέβασε ψηλά το σκορ (14-13 στο 5′). Όσο το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε, η ΑΕΚ ανέλαβε τα ηνία, με αποκορύφωμα ένα σερί 16-0 μέσα σε τέσσερα λεπτά που μετέτρεψε το σκορ σε 23-33. Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας βρήκε λύσεις αρχικά από τον Λούντζη και στη συνέχεια από τον Μίλερ, μειώνοντας σταδιακά σε απόσταση αναπνοής (43-46 στο 20′). Η τρίτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη, δίνοντας την αίσθηση ότι ο αγώνας θα κριθεί στο σουτ, αλλά με ένα εμφατικό τελευταίο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας κέρδισε με 98-88 και προκρίθηκε δίκαια στον τελικό.

Τα Δεκάλεπτα: 23-25, 43-46, 67-67, 98-88.

Προμηθέας (Γιατράς): Φλοιντ 1 , Λούντζης 21, Αγραβάνης 14, Μαντζούκας, Γκάρετ 8, Μίλερ 24, Αγμπελέσε 5, Γιαννόπουλος 11, Χριστοδούλου 3, Τζέιμς 3, Τανούλης, Μπαζίνας.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Κατσίβελης, Μορέιρα 19, Γόντικας 2, Ζήσης 2, Λάνγκφορντ 147, Χρυσικόπουλος, Λοντζέσκι, Γκίκας 5, Άτκινς 3, Ραις 18, Μασιούλης 20, Ρογκαβόπουλος.