(Βίντεο)-Κακή βραδιά για τον Αντετοκούνμπο και ήττα των Μπακς

Την πέμπτη τους φετινή ήττα γνώρισαν οι Μιλγουόκι Μπακς, καθώς έχασαν εύκολα από τους Φιλαδέλφεια Σίξερς με 121-109.

Η ομάδα του Μιλγουόκι εμφανίστηκε αγνώριστη, με πολλές αδυναμίες στην άμυνα και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο μακριά από τον καλό του εαυτό. Ο Greek Freak σε 30 λεπτά είχε 18 πόντους με 19 χαμένα σουτ (8/20 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές), επίδοση που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ για τον ίδιο. Στην υπόλοιπη στατιστική του είχε 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 3 λάθη. Η άμυνα των γηπεδούχων τον απορρύθμισε και στο φινάλε τον εκνεύρισε, όταν δέχτηκε μια… δαχτυλιά στο μάτι και διαμαρτυρόμενος για φάουλ δέχτηκε τεχνική ποινή.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών δίνοντας το στίγμα από την πρώτη περίοδο, όπου είχε 14 πόντους. Ο Τομπάιας Χάρις με 22 πόντους πήρε την σκυτάλη στην δεύτερη περίοδο, με τους Σίξερς να φτάνουν την κατοστάρα στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Μάλιστα η ομάδα που φέτος σουτάρει με 36,3% στα τρίποντα είχε 44,4% (21/44) ισοφαρίζοντας το ρεκόρ στην ιστορία της με 21 εύστοχα σουτ πίσω από τα 7,25μ. Οι Μπακς κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί στα τέλη του ματς, αλλά ήταν πλέον πολύ αργά.