Euroleague: Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Φενέρ και… προχωρά

O Παναθηναϊκός παραλίγο να… χύσει την καρδάρα με το γάλα στο άδειο – λόγω τιμωρίας – ΟΑΚΑ, αλλά τελικά κέρδισε με 81-78 την Φενέρ που παραπαίει.

Είχε προηγηθεί με 13 πόντους διαφορά πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα (74-61) και μάλιστα μετά από εξαιρετική δουλειά στην άμυνα. Η Φενέρ κινήθηκε για άλλο ένα ματς στην μετριότητα ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο φρόντισε να εκμεταλλευτεί τα παιδαριώδη λάθη των γηπεδούχων και να πάει το ματς στο… ένα σουτ!

Μάλιστα ο Νάντο Ντε Κολό είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση με «καλό τρίποντο» στην εκπνοή αλλά είδε τη μπάλα να καταλήγει στο σίδερο. Και εκεί η ευθύνη θα βάραινε ολοκληρωτικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν έκαναν φάουλ και παραλίγο να το πληρώσουν ακριβά.

Ο Τζίμερ Φριντέτ δεν ήταν καλός μόνο στην επίθεση που είναι και το μεγάλο του όπλο, αλλά και στην άμυνα όντας από τους παίκτες που βοήθησαν για το «πράσινο» ξέσπασμα στο «άδειο» (λόγω της τιμωρίας από την Euroleague), ΟΑΚΑ. Ο Αμερικανός είχε 22 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 27 λεπτά. Ο Νικ Καλάθης μπορεί να ήταν άστοχος στα τρίποντα (0/4) αλλά είχε «γεμάτο» παιχνίδι με 15 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Θετική η παρουσία του Παπαγιάννη (10π., 6ριμπ.) όπως και αξιοσημείωτη η αστοχία του Τόμας στις βολές (3/7).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 13 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές), Ράις 6 (1/4 σουτ, 4/4 βολές), Παπαγιάννης 10 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόνσον, Μπράουν 3 (1), Φρεντέτ 22 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές), Καλάθης 15 (6/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 2 (0/3 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

ΦΕΝΕΡ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 7 (1), Μαχμούτογλου 7 (1), Κάλινιτς 6, Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντε Κολό 13 (1), Γουίλιαμς 8 (2/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 4 (5 ριμπάουντ), Ντατόμε 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λοβέρν 11 (4 ριμπάουντ).