Έπος του Προμηθέα, προκρίθηκε στους τελικούς της Α1

Στους τελικούς του πρωταθλήματος προκρίθηκε ο Προμηθέας κερδίζοντας μετά από παράταση την ΑΕΚ με 85-84 (76-76 κ.δ.) πετυχαίνοντας την ιστορικότερη νίκη στην πορεία του συλλόγου μέχρι και σήμερα. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά θα αντιμετωπίσει πλέον στην τελική φάση της Α1 τον Παναθηναϊκό. Να σημειωθεί ότι οι «Προμηθείς» έγιναν η πρώτη επαρχιακή ομάδα που πήρα το πολυπόθητο εισιτήριο για τους μεγάλους τελικούς.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με πολύ ένταση στην άμυνα, σκοράροντας τόσο από μακριά, όσο και κοντά στο καλάθι, αλλά η εξαιρετική απόδοση του Χάντερ που είχε όλους τους πόντους της ομάδας του στο πρώτο 5λεπτο (8-10 στο 5′), κράτησε την ΑΕΚ κοντά. Κάπου εκεί ο ρυθμός πάγωσε, με τους δύο αντιπάλους να επιδίδονται σε βεβιασμένες επιλογές (14-18 στο 10′). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα (14-22 στο 11′), με κύριο όπλο την πιεστική τους άμυνα. Η Ένωση βρήκε απαντήσεις μέσα από εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και με καλάθι και φάουλ του Λαρεντζάκη, ισοφάρισε (24-24 στο 15′). Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, μετά το μέσα της περιόδου, ο ρυθμός μειώθηκε. Οι γηπεδούχοι σε αυτό το σημείο δεν προσπέρασαν, αλλά με κρεσέντο του Λαρεντζάκη, βρισκόντουσαν πάντα σε απόσταση αναπνοής (30-34 στο 19′). Ο δικέφαλος ξεκίνησε με αψεγάδιαστο τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 6-0, πήρε κεφάλι στο σκορ (40-39 στο 22′). Ο Παρκς ύψωσε «ανάχωμα» στην αντεπίθεση της ΑΕΚ και με προσωπικές φάσεις, οδήγησε τους πατρινούς στο +6 (43-49 στο 25′ και 49-59 στο 30′). Το μομέντουμ ήταν με το πλευρό του Προμηθέα, εντούτοις οι γηπεδούχοι σκόραραν επτά αναπάντητους πόντους για το 56-59 (32′). Το 5ο φάουλ του Έλις, πέντε λεπτά πριν το φινάλε (με τον Παρκς να έχει 4) μίκρυνε το rotation των πατρινών, στερώντας από τον Μάκη Γιατρά μια πολύτιμη λύση (64-68 στο 37′). Ο Λίποβι ευστόχησε σε τεράστιο τρίποντο ένα λεπτό πριν το φινάλε για το 68-73, αλλά ο Γιορκ απάντησε (71-73). Στη συνέχεια ο Μπάουν κέρδισε τρεις βολές, ευστοχώντας σε όλες (71-76). Ο Σάκοτα μείωσε στους τρεις (73-76). Ο Κασελάκης κέρδισε φάουλ, αλλά αστόχησε και στις δύο βολές και στην επόμενη φάση ο Σάκοτα με απίθανο τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (76-76 στο 40′). Οι πόντοι στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν ελάχιστοι. Ο Παρκς έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στο 43′ (79-80). Όπως είναι λογικό οι ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των βολών. Ο Κασελάκης από την γραμμή έκανε το 82-85 35» πριν το τέλος. Ο Ρος μείωσε στον πόντο και έπειτα από άστοχη επίθεση των πατρινών, η ΑΕΚ είχε, ξανά με τον Κουβανό, είχε ητην ευκαιρία να κερδίσει. Ο Forward της Ένωσης αστόχησε και έτσι ο Προμηθέας έγραψε ιστορία, πηγαίνοντας στους τελικούς.

Τα Δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76, 84-85.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 27, Τζέιμς 8, Ρος 14, Θίοντορ 2, Γιόρκ 10, Μωραίτης, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9, Λαρεντζάκης 14, Γιαννόπουλος, Τσαλμπούρης, Εμπάκουε.

Προμηθέας (Γιατράς): Σαλούστρος, Μέιερ 3, Χολ 7, Έλις 12, Μπράουν 16, Κασελάκης 17, Γκίκας 8, Κατσίβελης, Τσαιρέλης, Γερομιχαλός, Λίποβι 10, Παρκς 12.