Ο Προμηθέας έδειξε ποιος είναι το «αφεντικό»

Ένας τρομερός Προμηθέας «κατάπιε» την Τενερίφη στο «Δημήτριος Τόφαλος» με 69-57, υποχρεώνοντας την ταυτόχρονα στην πρώτη της ήττα μετά από δεκατέσσερα ματς που είχε αήττητη σε εκτός έδρας παιχνίδια. Άλλωστε οι παραδόσεις αλλά και τα σερί είναι για να σπάνε, και η ομάδα του Μάκη Γιατρά είναι εδώ και για αυτό τον λόγο. Τρομερός Τόνι Μέϊερ με 22 πόντους, που ουσιαστικά « πήρε από το χέρι» τον Προμηθέα στο πρώτο ημίχρονο επιθετικά.

Σαν «σίφουνας» μπήκε στο παρκέ ο Προμηθέας από το πρώτο δεκάλεπτο, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Εξαιρετική όλοι οι παίκτες του Προμηθέα που κάλυψαν και τις απουσίες των Μπράουν ( πρώτος σκόρερ του Προμηθέα) αλλά και του Χόλ. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα αλλά ακόμα καλύτερη επίθεση, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους σκορ στο 21-15.

Τίποτα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Προμηθέας ήταν συγκλονιστικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Τενερίφη. Τρομερός Τόνι Μέϊερ που τελείωσε το ημίχρονο με 19 πόντους, και συνάμα έδωσε στους Πατρινούς την δυνατότητα να προηγούνται στο ημίχρονο με 47-31.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ισπανική ομάδα να θέλει να κάνει την αντεπίθεση της, κάτι που το κατάφερε ως ένα βαθμό, και κάνοντας τον Μάκη Γιατρά να καλέσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι τάϊμ άουτ. Παρόλα αυτά οι Πατρινοί ανασυντάχθηκαν και άρχισαν να ασκούν την δικιά τους πίεση, και ταυτόχρονα να υπερασπίζονται την υπέρ τους διαφορά. Μάλιστα ο Προμηθέας κατάφερε να τελειώσει την περίοδο στο +12 (57-45).

Στην πιο κομβική περίοδο, την τέταρτη και τελευταία, ο Προμηθέας ήταν σοβαρός και παρότι είδε την διαφορά να πέφτει στους εννιά πόντους ( πάντα υπέρ του Προμηθέα) δεν πτοήθηκε και έμεινε σοβαρός μέχρι το τέλος. Μάλιστα με κάποια μεγάλα σουτ του Γκίκα και του Λίποβι, κράτησε αυτή την πολύτιμη διαφορά και τελείωσε το παιχνίδι με το υπέρ της 69-57. Μια διαφορά που πλέον μόνο ουτοπική δεν κάνει την κουβέντα της πρόκρισης του Προμηθέα στους «8» του BCL.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού αλλά και του Προμηθέα ήταν ο Τόνι Μέϊερ με 22 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόλτον Άιβερσον.

Δεκάλεπτα: 21-15, 47-31, 57-45,