ΦΩΤΟ: Ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα του αξιόμαχου Προμηθέα με 76-68

Δύσκολα ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Προμηθέα στην Πάτρα με 76-68 και έγινε η τελευταία ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.

Η αλήθεια είναι ότι οι «πράσινοι» δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους στην Πάτρα ωστόσο πήραν αυτό που ζητούσαν. Τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, τα οποία διεξαχθούν στις 13 Φεβρουαρίου, μόλις τέσσερις μέρες πριν από τον μεγάλο τελικό στο Ηράκλειο της Κρήτης (17/2).

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Σε αντίθεση με το παιχνίδι στην Ποντγκόριτσα, ο Παναθηναϊκός ήταν… κακός στην άμυνα και εξαιρετικός στην επίθεση! Τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 29-24. Ένα διάστημα όπου η ομάδα της Πάτρας είχε προκαλέσει πολλά προβλήματα στην «πράσινη» άμυνα και πιο συγκεκριμένα από το «ζωγραφιστό» δια χειρός Τσαϊρέλη. Από πλευράς Παναθηναϊκού ο Τόμας ήταν εκείνος που ξεκίνησε «ζεστός» και ο Καλάθης εκείνος που πήρε την σκυτάλη απο τον συμπαίκτη του στην επίθεση. Μάλιστα οι «πράσινοι» κρατούσαν προβάδισμα πέντε πόντων (26-31 στο 12′) αλλά δύο σερί τρίποντα του Προμηθέα γύρισαν το ματς… τούμπα για το 32-31.

Ο Τσάβι Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ το οποίο έφερε ένα σερί 10-0 του Παναθηναϊκό με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 9 πόντους (41-32) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Έχοντας τα ηνία στο σκορ και τον Καλάθη να έχει κάνει εξαιρετικό ημίχρονο όσον αφορά τα επιθετικά του καθήκοντα (13π., 2/2β., 4/4δίπ., 1/3τρ.) το «τριφύλλι» κατάφερε να συνέλθει από το momentum που θέλησαν να αποκτήσουν οι γηπεδούχοι.

Εξίσου δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ. Όπως φάνηκε ήθελε να εξασφαλίσει διαφορά στο σκορ ώστε να μην έχει προβλήματα στη συνέχεια του ματς. Πράγματι. Κατάφερε σε διάστημα πέντε λεπτών να πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 12-4 και να πάρει διαφορά 15 πόντων (58-43). Ο Κιθ Λάνγκφορντ με τον ΝτεΣόν Τόμας ήταν εκείνοι που είχαν αναλάβει δράση στην επίθεση κρατώντας την διαφορά στους 11 πόντους (61-50) με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας μπορεί να φάνηκε απειλητικός, μπορεί να έκανε την ύστατη προσπάθεια για να γυρίσει το ματς, αλλά η εμπειρία των «πρασίνων» στάθηκε αρκετή για να παραμείνει η διαφορά σε «μαξιλαράκι» ασφαλείας. Αλλωστε ήταν σταθερά στους 10 πόντων (65-55 στο 35′) παρά το γεγονός ότι ένα λεπτό νωρίτερα οι Πατρινοί είχαν μειώσει στους έξι πόντους (61-55).

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Sold out ανακοίνωσαν οι άνθρωποι του Προμηθέα. Περισσότεροι από 4000 θεατές βρέθηκαν το απόγευμα της Δευτέρας (5/11) στο “Τόφαλος”.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Παπαπέτρου, Ψαριανός

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-29, 39-46, 50-61, 68-76

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ, Λίποβι 3, Γκίκας, Τσαϊρέλης 13, Γερομιχαλός 5, Κασελάκης 4, Σαλούστρος 4, Κατσίβελης 5, Μέιερ 6, Μπράουν 11, Λαναράς 3, Παρκς 14 (7/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 12, Λάνγκφορντ 8, Παπαγιάννης 4, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 6 (9 ριμπάουντ), Παππάς 7, Γκιστ 3, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 4, Λοτζέσκι 1, Καλάθης 15 (5 ασίστ), Μήτογλου

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 15/40 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/44 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα, 5 κοψίματα