ΦΩΤΟ: Ο Προμηθέας γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα από το Περιστέρι με 73 – 76

Ήταν μία σπουδαία νίκη για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη! Όσο για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, δυστυχώς συνειδητοποιούν την κόπωση που επιφέρει η παρουσία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα για 12 φορές. Το Περιστέρι διαχειρίστηκε την κούραση αλλά και την αστοχία του Προμηθέα, χαμηλώνοντας τον ρυθμό, γεγονός που επηρέασε άμεσα την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δύο ομάδες σούταραν με τρομερά ποσοστά στα δίποντα. Το μεν Περιστέρι είχε 25/46 δίποντα (54%), ο δε Προμηθέας 23/40 (57%). Αυτό πάντως που είναι εντυπωσιακό είναι ότι το Περιστέρι κέρδισε παρά το γεγονός ότι είχε λιγότερες ασίστ (13) από λάθη (14)!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με φόρα τον αγώνα και προηγήθηκε με 10-3. Πολύ γρήγορα όμως το Περιστέρι αντέδρασε και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 13-3 πέρασε μπροστά με 16-13, διατηρώντας ένα προβάδισμα μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (26-24).

Στην δεύτερη περίοδο οι Πατρινοί μπήκαν πάλι με το πόδι στο γκάζι και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 11-2 πέρασαν μπροστά με 38-33, αλλά και 42-35 λίγο αργότερα. Το Περιστέρι όμως πάλι βρήκε τον τρόπο να μαζέψει την κατάσταση, μειώνοντας σε 42-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως στις δύο πρώτες περιόδους, έτσι και στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας μπήκε δυνατά, ξεφεύγοντας με 48-39. Το Περιστέρι ωστόσο δεν πανικοβλήθηκε ούτε αυτή τη φορά. Τουναντίον, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 52-51. Αυτή όμως ήταν μόνο η αρχή για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με ένα σερί 9-0, πηγαίνοντας έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 62-58.

Στο τέταρτη δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες πλέον εναλλάσσονταν στο σκορ, χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη του ενός σουτ. Αυτό όμως άλλαξε στο φινάλε. Και φρόντισε για αυτό ο Χάροου, ο οποίος στο τελευταίο δίλεπτο πήρε πάνω του το Περιστέρι και με δύο μεγάλα καλάθια και μία ασίστ στον Ντάνιελ ενδιάμεσα βοήθησε να γίνει το σκορ 75-71, με την ομάδα του να παίρνει τελικά τη νίκη με 76-73.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το “Δημήτρης Τόφαλος” είχε παλμό, αφού φιλοξένησε φιλάθλους και των δύο ομάδων, οι οποίοι δημιούργησαν μία όμορφη ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Θεονάς, Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 42-39, 58-62, 73-76

Προμηθέας (Γιατράς): Κασελάκης 13, Γκίκας, Λίποβι 11(2), Έλις 8, Μπράουν 9, Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 5 (1), Μέιερ 6, Γερομιχαλός, Χολ 12 (2), Παρκς 2

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 15, Χάροου 14 (1), Γκρέι 7 (1), Σίρκο 2, Ντάνιελ 9 (11 ριμπάουντ), Μουράτος 7, Φιλιππάκος, Κλαρκ 9 (1), Αγραβάνης, Μπεντίλ 13 (1)

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 23/40 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 12/15 βολές, 38 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 25/46 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 14/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 14 λάθη, 1 κλέψιμο, 4 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για την 3η αγωνιστική της Basket League ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ στις 20

Οκτωβρίου. Την ίδια ημέρα και για την ίδια αγωνιστική, το Περιστέρι Βίκος Cola θα υποδεχθεί στις 20 Οκτωβρίου τον Χολαργό.