Βήμα για τα ημιτελικά ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας βρισκόταν πίσω στο σκορ επί 38 λεπτά, αλλά στο τέλος νίκησε το Λαύριο Megabolt 75-70 και έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά των playoffs.

Οι Γουίγκινς και Μουρ κουβάλησαν στις πλάτες τους σε όλο το παιχνίδι το Λαύριο, το οποίο μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και είχε τον έλεγχο σχεδόν επί 40 λεπτά. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη διάβασε πολύ καλά το ματς, δεν άφησε τον Προμηθέα να βάλει πολλούς πόντους μέσα από τη ρακέτα και κάπως έτσι ξέφυγε για πρώτη φορά στο 12′ με 18-27. Το Λαύριο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (31-35) και ήταν προφανές ότι πατούσε καλύτερα στα πόδια του στο “Δημήτρης Τόφαλος”, παρότι δεν μπόρεσε να ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά από το +11 του 25′ (36-47).

Κάπου εκεί όμως ο Γκίκας αποφάσισε να πάρει το ματς στα χέρια του. Ο διεθνής γκαρντ πέτυχε διαδοχικά καλάθια στο transition και ήταν αυτός που ξεκόλλησε τον Προμηθέα στο δεύτερο ημίχρονο, βάζοντας πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι. Εν τέλει με ένα λέι-απ του Φαγιέ 1’45» πριν από τη λήξη οι Πατρινοί πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 5′ (70-68) και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (είχαν 4/5 στα τελευταία δευτερόλεπτα) και τον Μουρ να χάνει κρίσιμες επιθέσεις στο φινάλε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 31-35, 48-52, 75-70.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Γκίκας 19 (7/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φαγιέ 11 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 9, Πράδερ 14, Λίποβι 3, Γερομιχαλός, Δημάκος 3, Ελις 4 (7 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 12.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Νίξον 12, Κακλαμανάκης 1 (8 ριμπάουντ), Γουίγκινς 17 (10 ριμπάουντ), Μέιερ 7, Μουρ 19, Νουάμου 8, Παπαδημητρίου, Κουζέλογλου 4, Βεργίνης 2, Περράκης.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πάτρας: 20/38 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 14/18 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο Megabolt: 20/40 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 12/17 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 10 επιθετικά), 8 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί το Σάββατο (19/5, 20:00) με γηπεδούχο το Λαύριο.