Δεύτερη ήττα από τον Εθνικό ενόψει playoffs για τον Απόλλωνα

Ο Εθνικός είναι η ομάδα που επιβιβάστηκε στο τρένο των playoffs, καθώς στη 30η και τελευταία αγωνιστική της Α2, κέρδισε τον Απόλλωνα με 67-57. Οι «μελανόλευκοι» φάνηκαν ανταγωνιστικοί και λίγο έλειψε να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά η έλλειψη δυνάμεων τους στέρησε την ευκαιρία. Πλέον, το επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Νίκου Οικονόμου θα διεξαχθεί τη Τετάρτη (16/5), στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον Ηρακλή για τα playoffs.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι. Ο Άλεξ Άκερ σκόραρε το ένα καλάθι μετά το άλλο, δίνοντας στον Απόλλωνα το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ομαδική δουλειά, για να ολοκληρώσουν την εναρκτήρια περίοδο στο +1 (18-17). Ο Εθνικός απέκτησε διψήφια διαφορά στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, κρατώντας μάλιστα τους «μελανόλευκους» χωρίς σκορ για 5 αγωνιστικά λεπτά, για να διαμορφωθεί το 39-29 του πρώτου μισού. Παρόμοιο ήταν ο σκηνικό και στη τρίτη περίοδο, με τον Εθνικό να έχει τα ηνία της αναμέτρησης (47-33 στο 24′). Τα δεδομένα άλλαξαν όταν ο Απόλλωνας ανέβασε την άμυνά του, μειώνοντας στο σουτ (53-30 στο 30′). Με το διακύβευμα για τους γηπεδούχους να είναι η είσοδος στα playoffs όμως, έπαιξαν με κάθε ικμάδα τους, περνώντας τελικά τη νίκη με 67-57.

Τα Δεκάλεπτα: 18-17, 39-29, 53-50, 67-57

Εθνικός(Συμεωνίδης):Πάντσιος 11, Καρακωνσταντάκης 9, Μάρτζος 8, Σκιαθίτης, Τσούτσος 3, Λάανε 5, Καμαρινός, Οικονομόπουλος 10, Μαχαίρας 21, Δρόσος, Περσίδης, Σκλήβας

Απόλλωνας(Οικονόμου): Ερμείδης, Άκερ 24, Ματαλών, Μαστρογιαννόπουλος 13, Αποστολίδης 1, Τσιάρας, Παπαβασιλόπουλος, Κιτσούλης 5, Κουρέπης 2, Γόντικας 6, Χείλαρης 6, Αναγνωστόπουλος