Εύκολη νίκη με φόντο τα «playoffs» για τον Απόλλων Carna

Την εξαιρετική του κατάσταση πιστοποίησε ο Απόλλωνας, με την ομάδα του Νίκου Οικονόμου να κερδίζει την Λάρισα με 82-111, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, διευρύνοντας ταυτόχρονα το σερί θετικών αποτελεσμάτων (3η συνεχόμενη νίκη και 5η τους τελευταίους έξι αγώνες). Οι»μελανόλευκοι» έφτασαν τους 35 βαθμούς, αναζωπυρώνοντας τις ελπίδες που τρέφουν, για κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε ακόμη μια αναμέτρηση μετά την επιστροφή του, ο Μάριος Ματαλών (20π) πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και συνεπικουρούμενος από τον Κωστή Γόντικα, οδήγησε τον Απόλλωνα στο 14ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα.

Πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν οι επιθέσεις, με τον Απόλλωνα να προηγείται μετά το τέλος αυτού, με 30-25. Η Λάρισα εκμεταλλευόμενη κάποιες προσωπικές ενέργειες των παικτών της, έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι «μελανόλευκοι» πάτησαν γκάζι, για να τους βρει το τέλος του εναρκτήριου ημιχρόνου στο +11 (43-54).

Στο ίδιο μήκος κύματος κυμάνθηκε και η τρίτη περίοδος, με τους παίκτες του Νίκου Οικονόμου να φιλοτεχνούν μια ακόμη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά (57-75 στο 27′), δίνοντας πρόωρο τέλος στα όνειρα των «βυσσινοί».

Τα Δεκάλεπτα: 25-30, 43-54, 61-79, 82-111