Απόλλωνας: Η μεγαλύτερη νίκη της χρονιάς στο κατάλληλο χρονικό σημείο

Παίζοντας με περίσσιο πάθος και παρά τα προβλήματα με φάουλ που αντιμετώπισε, ο Απόλλωνας πήρε τη μεγαλύτερη νίκη της σεζόν, κερδίζοντας τον Ηρακλή με 91-84 εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Η επιστροφή του Μάριου Ματαλών στα παρκέ (15π, 11α), φάνηκε ευεργετική για τους «μελανόλευκους», που στηριζόμενοι στα σουτ τριών πόντων, συνέλεξαν το 12ο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς. Ταυτόχρονα, με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, ο Απόλλωνας πλέον υπερτερεί έναντι του «Γηραιού» σε πιθανή διασταύρωση των δύο ομάδων στα playoffs, καθώς τον έχει κερδίζει δύο φορές (με 73-68 στη Περιβόλα).

Να σημειωθεί ότι για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι (με την έλευση του Νίκου Οικονόμου δηλαδή), ο Άλεκ Άκερ ήταν εξαιρετικός, προσφέροντας στον Απόλλωνα, λύσεις σε κομβικά σημεία (26π), όπως και ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος (23).

Ο Αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν ξεκάθαρο προσανατολισμό στην επίθεσή τους να χτυπήσουν στο χαμηλό ποστ με Κακαρούδη και Γεωργάκη (7-0 στο 2’30»). Οι πρώτοι πόντοι του Απόλλωνα ήρθαν με τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου, έπειτα από ασίστ του Ματαλών, που επέστρεψε στα παρκέ μετά από σχεδόν τρεις μήνες. Μάλιστα, ο Guard των «μελανόλευκων» σκόραρε και ο ίδιος, κάνοντας αισθητή τη παρουσία του, από τα τις πρώτες κιόλας κατοχές (9-5 στο 4′). Οι φιλοξενούμενοι «τρέχοντας» ένα σερί 5-0, απέκτησαν προβάδισμα στο 5′ με 9-10. Ο Ηρακλής παρά την ευστοχία της ομάδας του Οικονόμου, επιστράτευσε σε εκείνο το σημείο άμυνα ζώνης, γεγονός που λειτούργησε ευεργετικά για τον Απόλλωνα όμως, καθώς προεξάρχοντος του Μαστρογιαννόπουλου, ο Απόλλωνας έφτασε στο +7, 4′ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου (9-16) και λίγο αργότερα σε διψήφια διαφορά (9-19 στο 7′). Ο «Γηραιός» μείωσε με προσωπικούς πόντους του Ουάσινγτον, αλλά το φινάλε του εναρκτήριου δεκαλέπτου βρήκε τους «μελανόλευκους» στο ρόλο του οδηγού (17-25).

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την άμυνά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ροκανίζοντας μάλΙστα τη διαφορά στους 5 (22-27 12’30») αλλά ο Άκερ έλυσε το «γόρδιο δεσμό» με σουτ τριών πόντων του Άκερ, το οποίο ακολούθησε κι ένα δίποντο, εκ νέου από τον Αμερικανό του Απόλλωνα (22-32 στο 13’40»). Ίδιον της αναμέτρησης, σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ήταν η ενέργεια των φιλοξενούμενων, οι οποίοι «επένδυσαν» στα γρήγορα πόδια των Ματαλών και Μαστρογιαννόπουλου, για να «πληγώσουν» τον  Ηρακλή. Με νέο τρίποντο του Άλεξ Άκερ οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (+13) στο 15’50» (28-41) Ενδεικτικά, οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου είχαν 7/9 έξω από τη γραμμή των 6,75μ σε αυτό το σημείο. Τα ηνία του αγώνα βρέθηκαν στα χέρια του Απόλλωνα χωρίς καμία αμφισβήτηση. Ο «Γηραιός» κατάφερε να μείνει σχετικά κοντά στο σκορ, εκμεταλλευόμενος την εμπειρία κάποιων παικτών, όπως ο Γιάννης Γκαγκαλούδης (35-45 στο 18′). Σχεδόν απρόσμενα, απόρροια ουσιαστικά των πολλών ελεύθευρων βολών που εκτέλεσε μετά και από τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον Τσιάρα (5ο φάουλ!), ο Ηρακλής μείωσε στους 7 πόντους, ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Ματαλών παίρνοντας πάνω του την τελευταία επίθεση της ομάδας του, όχι απλά σκόραρε, πέτυχε μάλιστα και την συμπληρωματική βολή μετά το φάουλ που κέρδισε, φιλοτεχνώντας το σκορ σε 43-51.

Δύο πόντοι του Χαριτόπουλου και άλλοι τόσοι του Τότσιου, έριξαν τη διαφορά στους 4 (47-51 στο 21’30»), με τον Ηρακλή να γεμίζει τους καθρέπτες του Απόλλωνα, ενώ στη συνέχεια ο Αγγελακόπουλος έφερε την ομάδα σε απόσταση ενός σουτ (49-51 στο 23′). Οι πρώτοι πόντοι των «μελανόλευκων» στο δεύτερο μισό, προήλθαν από τον Μάριο Ματαλών, ενός δια χειρός του προαναφερθέντα, δημιουργήθηκαν οι κατάλληλες συνθήκες για να «αναγεννηθούν» οι φιλοξενούμενοι (49-57 στο 24′ με τους 6 πόντους του Απόλλωνα, να είναι είτε καλάθια, είτε ασίστ του Ματαλών). Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής επιδίωξε να ρίξει τον ρυθμό του αγώνα, αποσυντονίζοντας σε μεγάλο βαθμό την ομάδα του Νίκου Οικονόμου. Στη παραπάνω συνθήκη έπαιξε ρόλο και ο εξοστρακισμός του Τσιάρα, που έχοντας 5 φάουλ δεν μπορούσε να βοηθήσει την ομάδα του, ναρκοθετώντας, με τα σωματικά του προσόντα, τους διαδρόμους προς το καλάθι. Ο πληθωρικός τρόπος παιχνιδιού του Ματαλών έδωσε στον Απόλλωνα τη δυνατότητα να μην απολέσει το προβάδισμα, αλλά ο «Γηραιός» είχε πλέον τα ηνία του παιχνιδιού και με επιμέρους σερί 11-2 στα τελευταία 3 λεπτά της τρίτης περιόδου, διαμόρφωσε το σκορ σε 64-64. Το παραπάνω σερί των γηπεδούχων, δημιουργήθηκε κυρίως από τις εμπνεύσεις του Γκαγκαλούδη (2 συνεχόμενα τρίποντα).

Ο Αθανασούλας ολοκλήρωσε την ανατροπή για τον Ηρακλή, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, στη πρώτη επίθεση του τέταρτου δεκαλέπτου (66-64 στο 31′). Ενδεικτικά, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ, στο 3′. Με την αναμέτρηση πλέον στη κόψη του ξυραφιού, ο Μαστρογιαννόπουλος στο 33′ πέτυχε καλάθι και φάουλ, δίνοντας στον Απόλλωνα όχι απλά τρεις πόντους αλλά και μια μεγάλη δόση ψυχολογίας (66-69). Με την σκοπιμότητα να είναι κινητήριος μοχλός, ο Νίκος Οικονόμου, μη έχοντας τα «κορμιά» για να αμυνθεί στους «ψηλούς» του Ηρακλή, πόνταρε σε μια κλειστή άμυνα, ρισκάροντας το σουτ. Ο Αθανασούλας, εκμεταλλευόμενος την αμυντική προσήλωση του Απόλλωνα στον «καυτό» Γκαγκαλούδη, πέτυχε πέντε κρίσιμους πόντους σε διάστημα ενός λεπτού, κάνοντας το 78-73 στο 35’30». Μεγάλο πρόβλημα των «μελανόλευκων» ήταν και η επιθετική δυστοκία. Ο ορθολογισμός και το άρτιο διάβασμα του παιχνιδιού πέρασαν στο «πάγκο», με τις προσωπικότητες των παικτών να είναι το στοιχείο στο οποίο βασίστηκαν και οι δύο ομάδες στο τελευταίο σκέλος του αγώνα. Ο εξαιρετικός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, Μαστρογιαννόπουλος, με μεγάλο τρίποντο στο 37’30» δημιούργησε μια ακόμη ισοπαλία (81-81). Ο Άλεξ Άκερ μιμήθηκε τον συμπαίκτη του, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα τριών πόντων, ένα μόλις λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα (81-84). Η διαφορά για τους φιλοξενούμενους διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο, μετά από εύστοχη βολή του Ματαλών (1/2), 38» πριν το τέλος (81-85). Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου φάνηκε συνεπής στην άμυνα που ακολούθησε και μετά από μια ακολουθία βολών, πήρε τη σπουδαιότερη νίκη της σεζόν, με 84-91.

Τα Δεκάλεπτα: 17-25, 43-51, 64-64, 84-91

Ηρακλής(Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 11(1) , Αθανασούλας 12, Τότσιος (1), Χαριτόπουλος 8 (4 κερδ.φάουλ), Γκαγκαλούδης 13 (2), Κακαρούδης 7, Γεωργάκης 2, Ουάσιγκτον 8, Γιαννακίδης 6(2), Καλαιτζίδης 6(1)

Απόλλων (Οικονόμου): Άκερ 26(4), Ματαλόν 15 (11 ασίστ, 10 κερδ. φάουλ), Αποστολίδης 2, Τσιάρας 5(1), Κιτσούλης 11(1), Μαστρογιαννόπουλος 23(4), Γόντικας 9