ΦΩΤΟ: Ακάθεκτη προς τη Σούπερ Λίγκα συνεχίζει η Παναχαΐκή, κέρδισε με 2-0 τη Βέροια

Κέρδισε 2-0 στην Πάτρα τη Βέροια, πήρε και το δώρο από τον Απόλλωνα Λάρισας που νίκησε 1-0 το ΟΦΗ κι έτσι αύξησε στο +5 τη διαφορά της από τον 3ο της βαθμολογίας. Ηταν το τέταρτο διαδοχικό τρίποντο για την Παναχαϊκή, που διατηρήθηκε μόνη στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι, που δεν κατάφεραν να προβάλουν αντίσταση, διατηρήθηκαν κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.
Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς, με τον Μωραΐτη να προειδοποιεί για γκολ στο 16’ και στο 17’. Τελικά, ο νεαρός φορ βρήκε δίχτυα στο 29’. Μετά από μπαλιά – διαβήτη του Γκίνο έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Μάλιστα, πριν καλά, καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 39’ οι γηπεδούχοι σκόραραν για δεύτερη φορά χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φωτάκη, το οποίο κέρδισε ο Μωραΐτης από τον γκολκίπερ Γιαγκιόζη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Παναχαϊκή έριξε ρυθμό ενώ στο 75’ έχασε τεράστια ευκαιρία για να πετύχει και τρίτο γκολ καθώς τα διαδοχικά σουτ των Βασιλείου και Μαστραντωνάκη απομακρύνθηκαν πάνω στη γραμμή από τους αμυντικούς.
Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες των «κοκκινόμαυρων» να γνωρίζουν την αποθέωση από τους περίπου 2.500 φίλους τους που βρέθηκαν στο γήπεδο της Αγυιάς.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπακογιάννης (Αθηνών), με βοηθούς τους Τριανταφύλλου και Τσιλίκα από τον σύνδεσμό Αιτωλοακαρνανίας.
Κίτρινες: 82’ Σωτηράκος 86’ Μπουτζίκος – 37’ Γιαγκιόζης
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Μπουτζίκος, Μακρυδημήτρης, Γκίνο, Αργυρόπουλος, Σωτηράκος, Στεργίδης, Φωτάκης (60’ Λουμπαρδέας), Ελευθεριάδης (64’ Μαστραντωνάκης), Μωραΐτης (74’ Βασιλείου).
ΒΕΡΟΙΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Κοζάκης (80’ Ζυγκερίδης), Ουνγιαλίδης, Δαμιανάκης, Καψάλης (60’ Γιαμόα), Δόρης, Μπλέτσας, Λαζόπουλος (70’ Μέξης), Βανκεβάι, Λίταινας, Μπαστιάνος.