ΦΩΤΟ: Ο Απόλλων Carna στο δρόμο των play off

Παίζοντας όσο χρειάστηκε, ο Απόλλωνας επιβλήθηκε επί της ΑΕ Λάρισας με 86-73, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α2, φτάνοντας την 3η νίκη του στο πρωτάθλημα. Οι “μελανόλευκοι” έχουν επιβαρυμένο πρόγραμμα, με δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις, μέσα σε τρεις ημέρες. Συγκεκριμένα, στις 22 Νοεμβρίου θα αντιμετωπίσουν το Μαρούσι, σε εξ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής και εν συνεχεία, στις 25 του ίδιου μήνα, τον Αρκαδικό.

Ο Αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τους Τσιαβές και Κνέζεβιτς, να δημιουργούν προβλήματα στην ομάδα του Παπαδόπουλου, βρέθηκαν σε θέση οδηγού. Η αναμέτρηση είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, απόρροια και των βεβιασμένων επιλογών στην επιθετική λειτουργία των δύο αντιπάλων. Ο Μαυροβούνιος center (Κνέζεβιτς) αποτέλεσε την κύρια απειλή της Λάρισας, με τον Απόλλωνα από τη πλευρά του, να σκοράρει μέσω ατομικών ενεργειών. Η πρώτη περίοδος βρήκε την ομάδα του Χρήστου Χασανίδη μπροστά στο σκορ με 3 πόντους (21-24).

Ο Απόλλωνας με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, άλλαξε την επιθετική του προσέγγιση και σε συνδυασμό με την ηρεμία στο παιχνίδι και την αναζήτηση της καλύτερης δυνατής επιλογής, πήρε τα ηνία του αγώνα. Ο Γόντικας έκανε εμφανή τη παρουσία του από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα οι “μελανόλευκοι” να προηγηθούν στο σκορ.  Τα αναπάντητα προβλήματα που δημιουργούσε όμως ο Σωτήρης Γκιουλέκας (μέσα στο ζωγραφιστό), δεν έδωσε στον Απόλλωνα να ξεφύγει με ασφαλή διαφορά, με το πρώτο ημίχρονο, να ολοκληρώνεται με 45-42 υπέρ των γηπεδούχων.

Η έλευση των ομάδων στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, “κουβάλησε” μαζί της, ένα ορθολογικό πλαίσιο, μέσα από το οποίο, ο Απόλλωνας εδραίωσε τη πρωτοκαθεδρία του και απέκτησε διψήφια διαφορά. Η παραπάνω συνθήκη εδράζει από την χαλύβδωση των μετόπισθεν. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα από το 31′ έως το 36′, με τους αντίστοιχους της Λάρισας, να αντιμετωπίζουν τεράστια προβλήματα, ακόμη και στο κατέβασμα της μπάλας. Ο λόγος που η αναμέτρηση δεν ολοκληρώθηκε (άτυπα) νωρίτερα, ήταν ο δαιμονισμένος ρυθμός του Σαριμπαλίδη και τα συνεχόμενα τρίποντα στα οποία ευστόχησε.

Τα τελευταία 10′ του παιχνιδιού, είχαν ένα πρωταγωνιστή (τον Απόλλωνα) και δύο ανυπότακτους “κομπάρσους”. Οι “μελανόλευκοι” ήταν σαφώς καλύτεροι αλλά οι ατομικές προσπάθειες των Γκιουλέκα και Σαριμπαλίδη δεν επέτρεψαν στον Απόλλωνα να πάρει μια χωρίς άγχος νίκη. Όσο το 4ο δεκάλεπτο κυλούσε, τόσο η ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων υπερίσχυε των εκλάμψεων από τη πλευρά της ΑΕ Λάρισας, με αποτέλεσμα δίκαιη νίκη του Απόλλων Carna. Τελικό αποτέλεσμα, 86-73 και τρίτο ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου, στον φετινό μαραθώνιο της Α2.

Τα Δεκάλεπτα: 21-24, 45-42, 64-58, 86-73

Οι Συνθέσεις:

Απόλλωνας (Παπαδόπουλος): Ερμείδης, Ακερ 9 (1), Ματαλών 14, Αποστολίδης 13 (1), Τσιάρας 8, Παπαβασιλόπουλος , Κιτσούλης 4, Χείλαρης 7 (1), Αναγνωστόπουλος 7, Μαστρογιαννόπουλος 5(1), Κουρέπης, Γόντικας 19.

ΑΕ Λάρισας (Χασανίδης): Βλαχούλης, Γκογκίδης, Καμάρας 9 (2), Παπαχρήστος 5 (1), Κατσαρές 9, Σαριμπαλίδης 14 (4), Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 17, Χανέλι, Γκιουλέκας 15 (1), Φιλιππόπουλος, Τσιαβές 4