Άρης-Ναντέρ 70-62: Ο νόμος του Παλέ και του… Τσαϊρέλη

Στην Θεσσαλονίκη ο Άρης είναι μια άλλη ομάδα και φροντίζει να το αποδεικνύει σε κάθε του παιχνίδι με τελευταίο του θύμα την Ναντέρ την οποία νίκησε κε 70-62, έχοντας προβλήματα μόνο στην 3η περίοδο.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, ήλεγχε τον ρυθμό και πήρε νωρίς μια διαφορά την οποία κράτησε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που τον βρήκε να είναι μπροστά στο σκορ με 46-36.

Στην αρχή του β’ ημιχρόνου όμως οι παίκτες του Γιαννάκη έμειναν στα αποδυτήρια, η Ναντέρ έτρεξε ένα σερί 2-16 και προηγήθηκε με 48-52 βάζοντας φωτιά στο ματς, η οποία όμως έσβησε γρήγορα.
Οι κίτρινοι αντέδρασαν γρήγορα και προσπέρασαν στο τέλος της 3ης περιόδου (54-53) για να ακολουθήσουν δύο μεγάλα καλάθια από τον Βον και τον Γουϊβερ που έφεραν τη διαφορά στο 68-62 λίγο πριν το τέλος χωρίς οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν να επανέλθουν.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 46-36, 54-53, 70-62
Αρης (Γιαννάκης): Φλιώνης 4 (1), Βον 11 (1), Τσαϊρέλης 15 (1), Πουλιανίτης 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 7 (1), Μοράντ, Βασιλόπουλος 8, Πέτγουεϊ 9 (3), Γουίβερ 7 (1), Μπένσον 3, Μπελ 2.
Ναντέρ (Ντοναντό): Πέτεγουεϊ, Αμίνου 7, Κονατέ 2, Σούλερ 15 (5), Σάφαρτζικ 14 (3), Ινβερνίζι 13 (3), Μουρ, Τσουαφέ, Μέρφι 6 (1), Πασαβέ 5.

Πηγή:protothema.gr