Δια πυρός και σιδήρου στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας βγήκε αλώβητος από δύο παρατάσεις, νίκησε με 83-79 το Λαύριο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, όπου το Σάββατο θα ταξιδέψει στην Ρόδο για να αντιμετωπίσει τον Κολοσσό. Η ομάδα του Γιατρά δεν έπιασε τα στάνταρς της απόδοσής της, αλλά στηριζόμενοι στην άμυνα της και στους παίκτες με προσωπικότητα, πήρε για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, μια πολύ οριακή νίκη.

Ο Προμηθέας στην πρώτη περίοδο αδίκησε τον εαυτό του. Έχασε ανεπίτρεπτα, πολλά λει απ και σε συνδυασμό με την εξαιρετική παρουσία του Μουρ, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4 πόντους (15-19). Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, έπαιξαν πιο ορθολογικά, ψάχνοντας το μις ματς και κατάφεραν να προηγηθούν (29-30 στο 16′). Ένα κακό διάστημα στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου και φυσικά η εξαιρετική παρουσία, σε άμυνα και επίθεση, του Μακένζι Μουρ διαμόρφωσαν το 33-38 μετά και το τέλος της δεύτερης περιόδου. Με την έναρξη του δεύτερου ημίχρονου, ο Μιλόσεβιτς φανέρωσε κάποιες από τις αρετές του, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να μπει ξανά σε θέση οδηγού. Σε εκείνο το σημείο το Λαύριο βελτίωσε πολύ την άμυνά του, δυσκόλεψε την «ζωή» των γηπεδούχων και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ. Οι παίκτες του Σερέλη έπαιξαν πολύ δυνατά στις αρχές της τελευταίας περιόδου, βρήκαν εύκολους πόντους αλλά στα τελευταία 4 λεπτά, η απίστευτη άμυνα του Προμηθέα έφερε τούμπα το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια, με αποτέλεσμα, ο Προμηθέας να παίξει για  δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, παράταση. Τα πέντε έξτρα λεπτά δεν έφτασαν στους δύο μονομάχους, που στηριζόμενοι στην άμυνα τους (7 πόντοι για κάθε ομάδα στην παράταση), έπαιξαν 50′.  Το πιο γεμάτο, σε σχέση με του Λαυρίου ρόστερ, του Προμηθέα, έκανε την διαφορά, με την ομάδα του Γιαυτά να πέρνει εν τέλει μια αγχοτική νίκη με 83-79.

Ο Αγώνας

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι ομάδες ήταν νευρικές, κάτι που αποδεικνύεται από τα πολλά χαμένα. ελεύθερα λει απ. Από πλευράς Προμηθέα ο Γερομιχαλός, κυρίως μέσα από την άμυνα του έδωσε ώθηση στην στους γηπεδούχος, οι οποίοι έτρεξαν 4 φορές στον αιφνιδιασμό μέσα στα πρώτα 4΄ του αγώνα. Το Λαύριο στο ίδιο διάστημα, εκμεταλεύτηκε τις χαμένες ευκαιρίες του Προμηθέα για εύκολους πόντους, έφτασαν στο +4 (3-7 στο 4΄). Οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς αγχομένες, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, εκατέρωθεν λάθη και βεβιασμένες επιθέσεις. Καταλυτικός στην πρώτη περίοδο ήταν ο πρώην παίκτης του Προμηθέα, Μακένζι Μουρ, που όταν έπαιζε σαν play maker είχε σαφές πλεονέκτημα έναντι του Ρέλεφορντ. Με εύστοχο δίποντο του προαναφερθέντα, το Λαύριο έκανε το 10-17 στο 8΄. Ο Προμηθέας στα εναπομείναντα λεπτά ανέβασε την άμυνα του, με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 15-19.

Ο Γιατράς επιστράτευσε ψηλό σχήμα στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, με Φαγιέ, Μιλόσεβιτς και Τουτζιαράκη στην ίδια 5αδα, με το «εγχείρημα» να πετυχαίνει και τους γηπεδούχους να φτάνουν σε απόσταση σουτ. (20-23 στο 11:30΄). Ένα τρίποντο από κάθε ομάδα διαμόρφωσαν το σκορ σε 25-25 στο 13΄. Η αλλαγή του Προμηθέα στον επιθετικό τρόπο προσέγγισης, με διάβασμα του παιχνιδιού και αναζήτηση των μις ματς, άλλαξε ριζικά το σκηνικό, με τους γηπεδούχους να προσπερνάνε στο 16΄ με ένα πόντο (30-31). Η επανεμφάνιση του Μουρ στο παρκέ άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα, με το Λαύριο να παίρνει ξανά το προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει στο +5 για τους φιλοξενούμενους(33-38).

Οι αθλητικοί παίκτες του Λαυρίου, έβαλαν δύσκολα στους αντίστοιχους του Προμηθέα. Οι εναλλαγές στις θέσεις και η έφεση στο σκοράρισμα των φιλοξενούμενων ήταν το κυριότερο πρόβλημα για τους γηπεδούχους.  Το Λαύριο ξέφυγε μάλιστα και με 8 πόντους στο 21» (32-41). Σε εκείνο το σημείο πήρε το «όπλο» του ο Μιλόσεβιτς, που με συνεχόμενους πόντους και ασίστ, έβαλε τον Προμηθέα σε θέση οδηγού (42-41 στο 24:30′). Οι παίκτες του Σερέλη ανέβασαν πολύ την άμυνα τους σε αυτό το σημείο, με τον καταπληκτικό Μουρ να μαρκάρει τον εκάστοτε play maker των γηπεδούχων. Αυτομάτως οι έξτρα χώροι έκλεισαν, γεγονός που μείωσε την αποτελεσματικότητα των παικτών του Γιατρά. Οι ομάδες ακολουθούσαν η μια την άλλη, με το σκορ στο 28′ να διαμορφώνεται σε 45-46 για το Λαύριο. Η ομάδα του Σερέλη έκλεισε με θετικό πρόσημο και την τρίτη περίοδο (48-49).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Προμηθέα, που δέχτηκε ένα πολύ γρήγορο 4-0, με τον Γιατρά να αναγκάζεται να καλέσει time out (48-53 στο 31′). Το Λαύριο συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και αύξησε την διαφορά του στους 7 πόντους (51-58 στο 33′). Η επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων δεν βρισκόταν στον επιθυμητό βαθμό. Οι παίκτες του Γιατρά εκτελέσουν κυρίως μέσα από ατομικές προσπάθειες. Ο εμφανώς ανέτοιμος Φαγιέ, πέτυχε ένα σπουδαίο καλάθι και μείωσε στους 5 (53-58 στο 34′). Το Λαύριο είναι πιο δουλεμένη ομάδα από τον Προμηθέα και με περισσότερα plays, αλλά από τη στιγμή που ο αγώνας έφτασε στο τελευταίο 5λεπτο με μια μικρή διαφορά, οι πιο έμπειροι παίκτης του Γιατρά, μπορούσαν να ανατρέψουν τη κατάσταση. Ο Προμηθέας παίζοντας καταπληκτική άμυνα, γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 63-62 στο 37:30′ μετά από καλάθι στον αιφνιδιασμό του Μιλόσεβιτς. Ο Λαμπ ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο στο 39′ και έκανε το 63-65 για την ομάδα του. Ο Λίποβι βρέθηκε στην γραμμή των βολών, 32» πριν τη λήξη, ευστόχησε  και στις δύο, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει την αναμέτρηση (65-65). Μετά από συνεχόμενες καλές άμυνες, οι ομάδες δεν σκόραραν ξανά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Όπως είναι εύκολα κατανοητό, το παιχνίδι των ομάδων στη παράταση ήταν σκοπιμότητας, με μεγάλες κατοχές και λίγους πόντους. Οι παίκτες του Γιατρά είχαν πολλές ευκαιρίες να προηγηθούν αλλά αστόχησαν σε πολλές προσπάθειες τριών πόντων. Οι φιλοξενούμενοι, 39» πριν το φινάλε της παράτασης, βρισκόντουσαν στο +3 (69-72). Ο Μιλόσεβιτς με λει απ μείωσε στον 1 (71-72), 16» για το τέλος. Στην επόμενη φάση ο Νίξον έκανε φάουλ στον Γκίκα, ο οποίος ευστοχώντας σε μια από τις δύο, έστειλε τον αγώνα σε δεύτερη παράταση(72-72) .

Ο Σαλούστρος στο 47′ με τρίποντο έστειλε τον Προμηθέα στο +3 (75-72). Ο Μουρ με περίτεχνη προσπάθεια ισοφάρισε σε 75-75, 2,20′ για το φινάλε. Ο Έβανς με βολή έβαλε τους γηπεδούχους ξανά μπροστά στο σκορ, με τον Λίποβι να πηγαίνει την διαφορά στο +3 (78-75). Ο Γκίκας ευστόχησε σε τρίποντο, βάζοντας το κερασάκι στη τούρτα (81-75  στα 33»).  Τελικό σκορ, 83-79, με τον Προμηθέα να προκρίνεται στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-38, 48-49, 65-65, 72-72, 83-79

Συνθέσεις:

Προμηθέας(Γιατράς): Τουτζιαράκης(2), Εβανς(10), Σκούφης, Γκίκας(9), Γερομιχαλός(2), Φαγιε(2), Ρελεφορντ(12), Δημάκος(3), Λίποβι(6), Σαλούστρος(9), Σανδραμάνης, Μιλόσεβιτς(28)

Λαύριο(Σερέλης): Παπαδημητρίου(2), Τζόνσον(9), Βεργίνης(8), Λέγκικας(4), Νίξον(7), Περράκης(3), Γιαννακόπουλος(4), Κακλαμανάκης(4), Λαμπ(15), Μειερ(3), Ουιγκινς, Μουρ(20)