Μπορεί και χωρίς… Μήτρογλου

ΤΩΝ ΓΙΩΡΓΟΥ ΝΟΙΚΟΚΥΡΗ & ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ

Μεγάλος πρωταγωνιστής του φετινού Ολυμπιακού: Κώστας Μήτρογλου. Μεγάλος απών από τον σημερινό «τελικό» με την Αντερλεχτ: Κώστας Μήτρογλου. Μια απουσία που σημαίνει ότι απ’ τους «ερυθρόλευκους» θα λείψουν η εκτελεστική δεινότητα και οι εμπνεύσεις του διεθνούς στράικερ. Μήπως όμως τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται;

Η ιστορία (και πιο συγκεκριμένα τα τελευταία εννιά χρόνια) αποδεικνύει ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να πετύχει τον στόχο του απέναντι στους Βέλγους και χωρίς τον πρώτο του σκόρερ τη φετινή περίοδο. Μια ματιά λοιπόν στις μεγάλες ευρωπαϊκές νίκες του Ολυμπιακού (και στις δύο διοργανώσεις) από τη σεζόν που οι Πειραιώτες επέστρεψαν στο Καραϊσκάκη (2004-2005) δείχνει πως πρωταγωνιστές στις μεγάλες επιτυχίες της ομάδας του Πειραιά δεν ήταν οι σέντερ φορ.

Μπορεί ν’ ακούγεται περίεργο, αλλά διαβάζοντας τα παιχνίδια που σας παραθέτουμε θα φέρετε στη μνήμη σας τα πρόσωπα πολλών αμυντικών και πολλών μέσων. Παίκτες που «ντύθηκαν»… Μήτρογλου και έδωσαν τεράστιες νίκες στους πρωταθλητές Ελλάδας, παίκτες που μπορεί να μην είχαν την «ταμπέλα» του μεγάλου γκολτζή, αλλά που πάντα φρόντιζαν να βάλουν τη «σφραγίδα» τους σε μεγάλης σημασίας αγώνες για την ομάδα του Πειραιά. Αν μάλιστα νομίζετε πως τα συγκεκριμένα ματς είναι εύκολο να μετρηθούν στα δάχτυλα του ενός χεριού, καλό είναι να αναθεωρήσετε τις σκέψεις σας.

Ούτε πέντε ούτε δέκα αλλά δεκαέξι ευρωπαϊκές νίκες των «ερυθρόλευκων» τα τελευταία εννέα χρόνια είχαν για πρωταγωνιστές αμυντικούς και μέσους. Τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα; Ο Ιεροκλής Στολτίδης που έχει σημειώσει έξι καθοριστικά και πολύτιμα γκολ σε ευρωπαϊκά ματς των Πειραιωτών αλλά και ο Βασίλης Τοροσίδης με τον Νταβίδ Φουστέρ. Από τους μέσους και τους αμυντικούς που έχουν σημειώσει «χρυσά» τέρματα για τον Ολυμπιακό σε ευρωπαϊκά ματς, δύο βρίσκονται ακόμα στο ρόστερ των πρωταθλητών Ελλάδας. Ο Φουστέρ που προαναφέραμε και ο Χοσέ Χολέμπας.

Τα φετινά γκολ

Αφήνοντας το παρελθόν και στρέφοντας την προσοχή μας στο παρόν και στον φετινό όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, διακρίνει κάποιος φυσικά το εντυπωσιακό χατ τρικ του Μήτρογλου στις Βρυξέλλες αλλά και πάλι η συνεισφορά των μέσων και των αμυντικών είναι καθοριστική και στον παράγοντα γκολ. Στην πρεμιέρα του ομίλου, στην ήττα απ’ την Παρί το γκολ πέτυχε ο Βάις. Στην ισοπαλία με την Μπενφίκα στη Λισσαβώνα σκόραρε ένας μέσος, ο Τσόρι Ντομίνγκες. Στη νίκη επί των Πορτογάλων στο Φάληρο το γκολ σημείωσε ο Μανωλάς με δυνατή κεφαλιά, ενώ ο διεθνής κεντρικός αμυντικός πέτυχε το τέρμα του Ολυμπιακού και στο Παρίσι απέναντι στους πρωταθλητές Γαλλίας, στην ήττα των Πειραιωτών με 2-1.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν στις μεγάλες ευρωπαϊκές του βραδιές έχει (κυρίως) ως πρωταγωνιστές όχι τους φορ περιοχής, αλλά αμυντικούς και μέσους. Ο Μήτρογλου θα λείπει απ’ το σημερινό ματς, το θέμα είναι να μη λείψει το γκολ απ’ τον Ολυμπιακό.

Οι νίκες με Αρσεναλ

Την αγωνιστική σεζόν 2009-2010 ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη βαθμολογικά αδιάφορη Αρσεναλ στο Καραϊσκάκη και οι Πειραιώτες ήθελαν τη νίκη για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός, με τον Ζίκο στον πάγκο του, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Βραζιλιάνος μεσοαμυντικός Λεονάρντο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Επίσης, τη σεζόν 2011-2012 οι Πειραιώτες επικράτησαν της Αρσεναλ στο Φάληρο με 3-1, αλλά δεν πήραν την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ λόγω της νίκης της Μαρσέιγ επί της Ντόρτμουντ με 3-2 στη Γερμανία. Τα γκολ των «ερυθρόλευκων» κόντρα στους «κανονιέρηδες» είχαν σημειώσει ο Τζιμπούρ (με τους Λονδρέζους να ισοφαρίζουν), ο Φουστέρ και ο Μοντέστο.

Οι τριάρες στη Βέρντερ

Ο Ολυμπιακός σημείωσε τη σεζόν 2007-2008 την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Βέρντερ Βρέμης υποδέχθηκε τους Πειραιώτες και μάλιστα προηγήθηκε στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Ο Ιεροκλής Στολτίδης ήταν αυτός που ισοφάρισε, ο Χρήστος Πατσατζόγλου έδωσε το προβάδισμα (2-1) στους Πειραιώτες και ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς σφράγισε τη νίκη πετυχαίνοντας τρίτο γκολ για τον Ολυμπιακό στο φινάλε του ματς.

Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν μεγάλη εμφάνιση και στο Φάληρο απέναντι στη γερμανική ομάδα, όπου ήθελαν τη νίκη για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Τα κατάφεραν επικρατώντας με το εντυπωσιακό 3-0, με τον Ιεροκλή Στολτίδη να πετυχαίνει το πρώτο και το τρίτο γκολ της ομάδας του λιμανιού, ενώ το 2-0 είχε πετύχει ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς.

ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1

Οταν ο Ολυμπιακός κλήθηκε ν’ αντιμετωπίσει τη Ρούμπιν στη Μόσχα για το Γιουρόπα Λιγκ της περιόδου 2011-2012, η θερμοκρασία στη ρωσική πρωτεύουσα παρέπεμπε σε συνθήκες Βόρειου Πόλου. Το παιχνίδι με τους Ρώσους έγινε στη μία το μεσημέρι με το θερμόμετρο να δείχνει -14 βαθμούς Κελσίου, αλλά η μεγάλη νίκη που πέτυχε ο πρωταθλητής Ελλάδας «ζέστανε» την ατμόσφαιρα. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-0 (παίζοντας για σημαντικό διάστημα με δέκα παίκτες) χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Νταβίδ Φουστέρ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

ΛΑΤΣΙΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2

Πολύ μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στην «αιώνια πόλη» απέναντι στους «λατσιάλι», τη σεζόν 2007-2008. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επικρατήσει με 2-1 χάρη σε γκολ του Γκαλέτι και του Κοβάσεβιτς. Ο Αργεντινός μέσος είχε πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης για την ομάδα του Πειραιά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΟΝΑΚΟ 1-0

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη σεζόν 2004-2005 τη Μονακό στο Καραϊσκάκη, σ’ ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλη βαθμολογική σημασία για τους Πειραιώτες. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει τεράστια νίκη με 1-0, χάρη σε γκολ του κεντρικού αμυντικού Γκαμπριέλ Σούρερ έξι λεπτά πριν από τη λήξη του ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ 1-0

Την ίδια σεζόν (2004-2005) και πριν από το ματς με τη Μονακό, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο Φάληρο τη Ντεπορτίβο Λα Κορούνια. Το ματς στην Ισπανία είχε λήξει ισόπαλο 0-0 και οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν τη νίκη. Ο στόχος επιτεύχθηκε (σκορ 1-0) με τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς να είναι ο σκόρερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΛΚΜΑΑΡ 1-0

Πρώτο ματς του ομίλου για τη σεζόν 2009-2010 για τον Ολυμπιακό και οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχθηκαν την ολλανδική Αλκμααρ. Στον πάγκο είναι ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς και οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Σκόρερ του μοναδικού γκολ ο Βασίλης Τοροσίδης στο 79′.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ 2-1

Την ίδια αγωνιστική περίοδο (2009-2010) οι Πειραιώτες φιλοξενούν στο Καραϊσκάκη τη Σταντάρ Λιέγης. Ο Ζίκο κάθεται πλέον στον πάγκο και βλέπει τη βελγική ομάδα να προηγείται. Ο Μήτρογλου ισοφάρισε στο 43′ και ο Στολτίδης στο 93′ χάρισε με κεφαλιά τη νίκη στον Ολυμπιακό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 1-0
Το πρώτο ευρωπαϊκό ματς στο νέο Καραϊσκάκη τον Σεπτέμβριο του 2004 και ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τη μεγάλη Λίβερπουλ. Οι «ερυθρόλευκοι» θα πετύχουν μια απ’ τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές νίκες της ιστορίας τους με 1-0, με τον Ιεροκλή Στολτίδη να είναι ο σκόρερ των πρωταθλητών Ελλάδας, με δυνατή κεφαλιά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 3-1

Αγωνιστική σεζόν 2011-2012 και ο πρωταθλητής Ελλάδας Ολυμπιακός πετυχαίνει μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στους πρωταθλητές Γερμανίας. Ο Χοσέ Χολέμπας είναι αυτός που ανοίγει το σκορ, ο Τζιμπούρ θα κάνει το 2-1 και τη νίκη της ομάδας του Πειραιά θα «σφραγίσει» ο Φρανσουά Μοντέστο στο τελευταίο λεπτό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΧΕΡΤΑ 4-0

Την περίοδο 2008-2009 ο Ολυμπιακός έπαιξε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ και πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Χέρτα με 4-0 στο Καραϊσκάκη. Και σε αυτό το ματς πρωταγωνιστές για τους Πειραιώτες ήταν δύο μέσοι κι ένας αμυντικός. Γκαλέτι, Ντουντού και Τοροσίδης βρήκαν δίχτυα, ενώ γκολ σημείωσε και ο Ντιόγο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΑΡΣΕΪΓ 1-0

Τη σεζόν 2011-2012 ο Ολυμπιακός ταξιδεύσει στη Μασσαλία και παίζει τα ρέστα του απέναντι στη Μαρσέιγ, για να διατηρήσει ελπίδες πρόκρισης. Η ομάδα του Πειραιά θα πάρει τεράστια νίκη με 1-0, χάρη σε γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη εννιά λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης στο «Βελοντρόμ».

ΜΕΤΑΛΙΣΤ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε απέναντι στη Μέταλιστ στη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ, με το πρώτο ματς να γίνεται στο Χάρκοβο. Οι Πειραιώτες πέτυχαν πολύ μεγάλη νίκη με 1-0, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Νταβίδ Φουστέρ στο δεύτερο ημίχρονο του ματς.

ΣΟΣΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1

Τη σεζόν 2004-2005 ο Ολυμπιακός συνέχισε μετά το Τσάμπιονς Λιγκ στο ΟΥΕΦΑ. Οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν τη Σοσό και είχαν επικρατήσει 1-0 στο ματς που έγινε επί γαλλικού εδάφους. Το γκολ που είχε χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του λιμανιού είχε σημειώσει ο Ιεροκλής Στολτίδης.